Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Wystawa Juliusza i Wojciecha Kossaków w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ponad 60 obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków mogliśmy oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. „Juliusz Kossak 1824–1899. Wojciech Kossak 1856–1942”. Z wystawą, która była prezentowana wcześniej w Rapperswil w Szwajcarii oraz w Paryżu, mogły się zapoznać klasy pierwsze w ramach przedmiotu "Wiedza o Kulturze". Opiekunowie młodzieży: Joanna Domuracka i Małgorzata Tomczak
W poszukiwaniu wpływów meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, na współczesną kulturę i sztukę, klasa IIID i IID odwiedziły wystawę w Suwalskim Ośrodku Kultury "Frida Kahlo - Przenikanie". Opiekun młodzieży: Justyna Oberman
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Pogotowie Maturalne 2019 to już siódma edycja akcji PWSZ w Suwałkach. Organizujemy kursy skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (30 godzin z poszczególnych przedmiotów), które rozpoczynają się w drugim tygodniu ferii. W ubiegłym roku z Pogotowia Maturalnego skorzystało ok 300 uczniów.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Plamka '19". ETAP PIERWSZY polega na dostarczeniu lub przesłaniu przez uczestnika do dnia 11 marca 2019 r. pracy na temat: - " Wśród gwiazd". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Wystawa prac Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej PLAMKA - lata 2002-2012

W dniu 29.06.2012r. o godz. 18.00 w C.H.R. PLAZA w Suwałkach odbył się wernisaż prac konkursu PLAMKA lata 2002-20012. Międzyszkolny Konkurs Grafiki Komputerowej „PLAMKA” organizowany jest przez Szkolny Zespół Informatyków Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach od 2002 roku. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Obejmuje swym zasięgiem powiaty: augustowski, sejneński, suwalski oraz wileński. W zmaganiach konkursowych dotychczas brali udział uczniowie ze szkół w Augustowie, Sejnach, Wilna, Filipowa, Bargłowa Kościelnego, Rutki Tartak, Puńska oraz Suwałk. Celem konkursu jest propagowanie nowoczesnych technik komputerowych w zakresie tworzenia grafiki komputerowej oraz programowania stron internetowych. Z roku na rok poziom wrażliwości artystycznej uczestników, jak również wykorzystanie komputera jako narzędzia do tworzenia grafiki komputerowej systematycznie wzrasta. Nauczyciele przygotowujący młodzież do konkursu wymieniają swoje doświadczenia w zakresie prowadzenia zajęć ujętych planem nauczania technologii informacyjnej i informatyki. Konkurs trwa od listopada do marca i składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na przesłaniu prac na zadany temat, etap drugi zaś na wykreowaniu w czasie dwóch godzin zegarowych pracy konkursowej. Jury konkursu złożone ze wszystkich nauczycieli, którzy zgłosili młodzież do konkursu ocenia prace zaraz po ich wykonaniu.
Imprezę wspomagają materialnie oraz logistycznie Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach, firmy komputerowe oraz księgarnie z Suwałk, Białegostoku i Katowic.

Głównym sponsorem konkursu w latach 2009 - 2011 był Prezydent Miasta Suwałk. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Suwałkach.

Wystawę można oglądać w termie: 26.06.2012 r. - 31.08.2012 r. w C.H.R. PLAZA w Suwałkach.