Natalia Polko i Jakub Amelian zostali posłami XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, jako jeden z najlepszych zespołów w kraju, uczestniczyli w dniach 12-13 maja w posiedzeniu Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sulejówku . Pod opieką Pana Konrada Wiśniewskiego, brali czynny udział w tworzeniu tegorocznej uchwały związanej z upowszechnianiem wiedzy o parlamentaryzmie II Rzeczypospolitej. Niezwykle cenne okazało się także szkolenie z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 31 maja i 1 czerwca w budynku parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Miło jest nam poinformować, że 21 marca 2018 r. podpisaliśmy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie porozumienie o współpracy. Dzięki temu będziemy gościć w naszej szkole naukowców z Uniwersytetu, a młodzież III LO będzie uczestniczyć w zajęciach akademickich.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
W dniu 9 marca 2018r. przeprowadziliśmy kolejny raz konkurs anglojęzyczny dla gimnazjalistow "GYM JIM".
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą".
Zajęcia dydaktyczne z chemii dla uczniów gimnazjów „Z chemią przez świat” rozpoczynają się już 15 lutego 2018r.! Zajęcia organizowane są przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach i finansowane przez Urząd Miejski w Suwałkach w ramach programu „Zdolny Suwalczanin”.

XVI Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '18"

SUWAŁKI 16 marca 2018 roku (powiaty: augustowski, sejneński, suwalski.)

Organizatorzy:
- Zespół Szkół nr1 w Suwałkach,
Celem konkursu jest:
- upowszechnienie grafiki poprzez ukazanie możliwości technik komputerowych,
- doskonalenie warsztatu pracy,
- wymiana doświadczeń.
Uczestnikami konkursu może zostać młodzież ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego.
Konkurs będzie przebiegać w kategoriach:
- grafika komputerowa wykonana przy pomocy: CorelPhotoPaint, Adobe PhotoShop, GIMP,
Wymagana jest legalność posiadania w/w oprogramowania.

ETAPY KONKURSU

ETAP PIERWSZY polega na dostarczeniu lub przesłaniu przez uczestnika do dnia 7 marca 2018r. pracy na temat:
- " Pod skrzydłami przyrody",(dla kategorii grafika)

- wypełnionej przez uczestnika karty zgłoszenia.

Do drugiego etapu konkursu zostanie zakwalifikowanych 16 prac.

Do dnia 11 marca 2018r. jury zakwalifikuje prace do drugiego etapu konkursu, o czym powiadomi listownie uczestników.
Nadesłana praca powinna zawierać:
- podanie narzędzia, przy pomocy którego została wykonana praca.
- podpisane CD z pracą (imię i nazwisko, nazwa szkoły oraz klasy/oddziału).
Uwaga: Uczestnik przesyła tylko jedną pracę z wybranej przez siebie kategorii.
Każdą pracę uczestnik zapisuje na oddzielnym CD.
Nie dopuszcza się do oceny prac zespołowych.

ETAP DRUGI konkursu odbędzie się w dniu 16 marca 2018r. w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach. Warunkiem udziału w drugim etapie jest zakwalifikowanie się uczestników pierwszego etapu.

Uczestnicy będą wykonywać pracę na zadany temat.
Dopuszcza się używanie własnych bibliotek.
Nie będzie możliwe korzystanie z sieci Internet.

Ocenie pracy będą podlegać następujące elementy:
- inwencja twórcza autora pracy ( układ kompozycyjny pracy, dobór kolorów, czytelność przekazu tematu pracy ).
- stopień wykorzystania warsztatu pracy ( ukazanie możliwości programu, w którym został zrealizowany temat konkursowy - znajomość techniczna programu, rodzaj zastosowanych technik komputerowych).

Przebieg drugiego etapu konkursu:
godz. 900 - 930 - powitanie uczestników konkursu oraz ich opiekunów,
godz. 930 - 1000 - rozdział pracowni komputerowych do realizacji zadania konkursowego, podanie tematu zadania konkursowego,
godz. 1000 - 1200 - realizacja zadania konkursowego,
godz. 1200 - 1300 - czas wolny ( opiekunom uczestników konkursu zapewniony będzie pobyt na terenie szkoły ),
godz. 1300 - podsumowanie przez przewodniczącego jury przebiegu konkursu, ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród laureatom konkursu,
godz. 1330 - zakończenie konkursu.

Nagrody
Przewiduje się nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu: I, II i III miejsce. Pozostałym uczestnikom drugiego etapu konkursu zostaną wręczone dyplomy uczestnictwa w konkursie. Prace laureatów konkursu będą prezentowane na stronie internetowej Zespołu Szkół nr1 w Suwałkach (www.zs1.suwalki.edu.pl).
Zastrzega się wykorzystywanie prac z pierwszego i drugiego etapu konkursu w celach promocji organizacji konkursu.

Adres placówki szkolnej, na który należy przesłać pracę wraz z kartą zgłoszenia uczestnika:
Zespół Szkół nr1 w Suwałkach
ul. Noniewicza 83
16-400 Suwałki

Wystawa Plamka 2002-2012

Praca finałowa I miejsce Temat: "Natura jest kobietą"

Lista finalistów "PLAMKA '18"

Sponsorzy konkursu

Nagrody zasponsorowała:

• Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr1 w Suwałkach

Organizatorzy konkursu składają podziękowania wszystkim sponsorom za wsparcie organizacyjne i materialne imprezy.