Wystawa Juliusza i Wojciecha Kossaków w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ponad 60 obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków mogliśmy oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. „Juliusz Kossak 1824–1899. Wojciech Kossak 1856–1942”. Z wystawą, która była prezentowana wcześniej w Rapperswil w Szwajcarii oraz w Paryżu, mogły się zapoznać wszystkie klasy pierwsze w ramach przedmiotu "Wiedza o kulturze".
W poszukiwaniu wpływów meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, na współczesną kulturę i sztukę, klasa IIID i IID odwiedziły wystawę w Suwalskim Ośrodku Kultury "Frida Kahlo - Przenikanie". Opiekun młodzieży: Justyna Oberman
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Pogotowie Maturalne 2019 to już siódma edycja akcji PWSZ w Suwałkach. Organizujemy kursy skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (30 godzin z poszczególnych przedmiotów), które rozpoczynają się w drugim tygodniu ferii. W ubiegłym roku z Pogotowia Maturalnego skorzystało ok 300 uczniów.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Plamka '19". ETAP PIERWSZY polega na dostarczeniu lub przesłaniu przez uczestnika do dnia 11 marca 2019 r. pracy na temat: - " Wśród gwiazd". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zespół Szkół nr 1 składający się z III Liceum Ogólnokształcącego i Policealnego Studium Zawodowego, został utworzony 31 lipca 1991 roku decyzją ówczesnego Kuratora Oświaty w Suwałkach, Jarosława Zielińskiego. Dyrektorem został Waldemar Jabłoński, nauczyciel matematyki. Od września 1993 r. utworzono w szkole funkcję wicedyrektora, objęła to stanowisko Elżbieta Łuczaj, nauczycielka matematyki.

Początki szkoły były wyjątkowo trudne. Mieściła się w zaniedbanym budynku przy ul. Wigierskiej 32, przejętym po Pogotowiu Opiekuńczym. Miała wspólne liczniki energii elektrycznej z sąsiadującą pralnią, a w budynku szkoły mieszkał jeszcze lokator, który „miał wyprowadzić się do końca października”. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej (28.08.1991), w którym uczestniczyło ośmiu nauczycieli i dyrektor, ubolewano nad trudnymi warunkami lokalowymi i skromnym wyposażeniem. Szkoła dysponowała wówczas sześcioma salami lekcyjnymi i trzema pracowniami komputerowymi, po osiem komputerów w każdej, co stanowiło o jej nowoczesności. Przy budynku szkolnym od strony podwórza, znajdował się ogród.

Barbara Okrój (biolog) miała za zadanie przygotować sadzonki na klomby przed szkołą, a Adam Bogusz, nauczyciel wychowania fizycznego i nauczyciele – wychowawcy wraz z uczniami mieli sprzątać teren wokół szkoły. Młodzież zajęła się też sprzątaniem piwnicy w celu pozyskania pomieszczenia na potrzeby samorządu. W trzecim roku istnienia szkoły, kiedy zrobiło się zdecydowanie za ciasno, byliśmy zmuszeni korzystać dodatkowo z pomieszczeń byłego przedszkola, oddalonego od budynku szkolnego o ok. 200m. (Osiedle II, 6a). Znamienna jest ocena warunków lokalowych szkoły, sformułowana w grudniu 1993 roku przez Jerzego Węsierskiego, wizytatora Kuratorium Oświaty: „Warunki lokalowe szkoły są fatalne (po byłym pogotowiu opiekuńczym i po byłym przedszkolu), nie spełniają odpowiednich wymogów. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Najlepsze pomieszczenia dydaktyczne znajdują się w budynku byłego Przedszkola nr 5. Na dłuższą metę praca szkoły w tych warunkach nie jest możliwa. Wyposażenie w sprzęt i środki dydaktyczne zabezpiecza podstawowe potrzeby szkoły”.

Z opinii uczniów zapytanych przez redaktorów gazety szkolnej Comme il faut (2/1992) co ci się w szkole podoba/nie podoba? dowiadujemy się, między innymi: „Podoba mi się, że szkoła jest „starą budą”, ze skrzypiącymi podłogami, pięknymi drzwiami i oknami”, „duży plac przed szkołą” albo nie podoba mi się: „nieprzyjemny zapach z rur kanalizacyjnych”, „ciasne wnętrze budynku, nie można swobodnie poruszać się po korytarzach”. Oczywiście wszyscy narzekaliśmy na ciasnotę, na braki w wyposażeniu pracowni, konieczność wędrowania do innych obiektów, ale też zżyliśmy się i ze sobą, i z naszą „starą budą”. Kiedy więc w sierpniu 1994 roku odbyła się wyczekiwana przeprowadzka do budynku przy ul. T. Noniewicza 83, opuszczaliśmy naszą pierwszą siedzibę z wyraźnym smutkiem.

Życzymy przyjemnej lektury
Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Alicja Węsierska-Kwiecień
Katarzyna Witkowska

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.