W dniu 5 września 2018 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły klasy maturalne miały okazję uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwent uczelni brytyjskiej przedstawił możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek. Strona internetowa uczelni: http://www.aber.ac.uk/en/
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zanim reforma szkolna stała się obowiązkiem ustawowym (w szkołach ponadgimnazjalnych od roku szk. 2002/2003), w naszym liceum dużo wcześniej zaczęliśmy troszczyć się o umiejętności naszych uczniów w zakresie podstawowych kompetencji. Proponowaliśmy uczniom współpracę przy realizacji naszych projektów albo pomagaliśmy wcielić w życie ich pomysły. Chcieliśmy dać szansę aktywności wszystkim uczniom i na różnych płaszczyznach - nie wszyscy przecież muszą być olimpijczykami. Miały one różnorodną tematykę, w tym ważne miejsce zajmowały treści kształtujące postawy patriotyczne i stymulujące zainteresowanie ojczystą historią.

Angażowaliśmy uczniów do organizowania:

wystaw:
  • (1995) „Środki płatnicze na ziemiach polskich w XX wieku” inspirowanej wprowadzaną w tym czasie reformą walutową;
  • Tradycja i kultura w obronie polskiej tożsamości narodowej” z okazji 200 rocznicy rozbiorów Polski (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Jarosław Schabieński),
  • (2001) wystawa historyczna/happening „Stan Wojenny” (op. Jarosław Schabieński, Katarzyna Witkowska),
  • (2008) wystawa z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Katarzyna Witkowska).
  • (2010) „PRL, Solidarność, Stan Wojenny” (op. Katarzyna Witkowska);
seminariów:
  • ekologicznych np. (1997) „Czy wiesz co jesz?”, (1998) „Rady na odpady”, (2002) „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii” (op. Magdalena Gaińska, Małgorzata Krzesicka, Barbara Okrój, Jacek Kwiecień, Renata Burzyńska),
  • geograficznych np. (1997) „Góry polskie” (op. Alicja Węsierska).

W 1997 ruszył Festiwal Talentów Młodzieży III LO „Prezentacje (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska), w 2001 roku zorganizowano Dzień Kultury Francuskiej pod opieką Krystyny Słowickiej, a w rok później Dzień Niemiecki z inicjatywy Hanny Sobolewskiej-Prędyś. W 2002 roku odbyła się pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA" koordynowanego przez Joannę Domuracką. Od 2010 r. organizowane są Wewnątrzszkolne Mistrzostwa w Udzielaniu Pomocy Przedmedycznej (op. Katarzyna Witkowska).

Dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz opracowała program projektu „Wokół Piękna” realizowany w roku szkolnym 2003/2004. Jego pomysłodawczynią była Zofia Bałanda-Mackiewicz, a koordynatorem Elżbieta Zienda-Żywiczyńska. Polegał on na realizowaniu celów i zadań szkoły we współpracy z placówkami kultury. Powstało wówczas 15 uczniowskich projektów. Ta nowa forma kontaktów spotkała się z szerokim poparciem suwalskich instytucji. Jednocześnie dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz zaproponowała i koordynowała projekt „Pamiętajcie o ogrodach”, który miał na celu zachęcenie młodzieży do wypracowania pomysłów na zagospodarowanie szkolnego patio.

Szansą na ocenę i ewaluację naszych działań było, zainicjowane przez dyrektor Ewę Bogucką-Fimowicz, przystąpienie do ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą”. Realizację zadań w ramach tego projektu koordynował Jacek Kwiecień. W dniu 04.10.2004 roku, III LO, jako pierwsza placówka ponadgimnazjalna w Suwałkach, uzyskało tytuł honorowy „Szkoła z klasą” (certyfikat nr 845/2/2004).

Większość z wymienionych wyżej przedsięwzięć jest realizowana cyklicznie, autorzy tych projektów opisują je w rozdziale Wpisane w tradycję szkoły.

Życzymy przyjemnej lektury
Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Alicja Węsierska-Kwiecień
Katarzyna Witkowska

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.