Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Miło jest nam poinformować, że Pani Jolanta Rogucka - nauczyciel języka rosyjskiego i angielskiego, została nominowana do nagrody NAUCZYCIEL NA MEDAL 2018! Głosowanie jest już rozpoczęte. Lista kandydatów i instrukcja głosowania znajduje się na www.poranny.pl/nauczyciel.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zanim reforma szkolna stała się obowiązkiem ustawowym (w szkołach ponadgimnazjalnych od roku szk. 2002/2003), w naszym liceum dużo wcześniej zaczęliśmy troszczyć się o umiejętności naszych uczniów w zakresie podstawowych kompetencji. Proponowaliśmy uczniom współpracę przy realizacji naszych projektów albo pomagaliśmy wcielić w życie ich pomysły. Chcieliśmy dać szansę aktywności wszystkim uczniom i na różnych płaszczyznach - nie wszyscy przecież muszą być olimpijczykami. Miały one różnorodną tematykę, w tym ważne miejsce zajmowały treści kształtujące postawy patriotyczne i stymulujące zainteresowanie ojczystą historią.

Angażowaliśmy uczniów do organizowania:

wystaw:
  • (1995) „Środki płatnicze na ziemiach polskich w XX wieku” inspirowanej wprowadzaną w tym czasie reformą walutową;
  • Tradycja i kultura w obronie polskiej tożsamości narodowej” z okazji 200 rocznicy rozbiorów Polski (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Jarosław Schabieński),
  • (2001) wystawa historyczna/happening „Stan Wojenny” (op. Jarosław Schabieński, Katarzyna Witkowska),
  • (2008) wystawa z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Katarzyna Witkowska).
  • (2010) „PRL, Solidarność, Stan Wojenny” (op. Katarzyna Witkowska);
seminariów:
  • ekologicznych np. (1997) „Czy wiesz co jesz?”, (1998) „Rady na odpady”, (2002) „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii” (op. Magdalena Gaińska, Małgorzata Krzesicka, Barbara Okrój, Jacek Kwiecień, Renata Burzyńska),
  • geograficznych np. (1997) „Góry polskie” (op. Alicja Węsierska).

W 1997 ruszył Festiwal Talentów Młodzieży III LO „Prezentacje (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska), w 2001 roku zorganizowano Dzień Kultury Francuskiej pod opieką Krystyny Słowickiej, a w rok później Dzień Niemiecki z inicjatywy Hanny Sobolewskiej-Prędyś. W 2002 roku odbyła się pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA" koordynowanego przez Joannę Domuracką. Od 2010 r. organizowane są Wewnątrzszkolne Mistrzostwa w Udzielaniu Pomocy Przedmedycznej (op. Katarzyna Witkowska).

Dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz opracowała program projektu „Wokół Piękna” realizowany w roku szkolnym 2003/2004. Jego pomysłodawczynią była Zofia Bałanda-Mackiewicz, a koordynatorem Elżbieta Zienda-Żywiczyńska. Polegał on na realizowaniu celów i zadań szkoły we współpracy z placówkami kultury. Powstało wówczas 15 uczniowskich projektów. Ta nowa forma kontaktów spotkała się z szerokim poparciem suwalskich instytucji. Jednocześnie dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz zaproponowała i koordynowała projekt „Pamiętajcie o ogrodach”, który miał na celu zachęcenie młodzieży do wypracowania pomysłów na zagospodarowanie szkolnego patio.

Szansą na ocenę i ewaluację naszych działań było, zainicjowane przez dyrektor Ewę Bogucką-Fimowicz, przystąpienie do ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą”. Realizację zadań w ramach tego projektu koordynował Jacek Kwiecień. W dniu 04.10.2004 roku, III LO, jako pierwsza placówka ponadgimnazjalna w Suwałkach, uzyskało tytuł honorowy „Szkoła z klasą” (certyfikat nr 845/2/2004).

Większość z wymienionych wyżej przedsięwzięć jest realizowana cyklicznie, autorzy tych projektów opisują je w rozdziale Wpisane w tradycję szkoły.

Życzymy przyjemnej lektury
Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Alicja Węsierska-Kwiecień
Katarzyna Witkowska

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.