Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Miło jest nam poinformować, że Pani Jolanta Rogucka - nauczyciel języka rosyjskiego i angielskiego, została nominowana do nagrody NAUCZYCIEL NA MEDAL 2018! Głosowanie jest już rozpoczęte. Lista kandydatów i instrukcja głosowania znajduje się na www.poranny.pl/nauczyciel.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Ogromną wagę przywiązywaliśmy do uatrakcyjniania zajęć edukacyjnych. Jedną z takich form były wycieczki szkolne. Organizowaliśmy wyjazdy o charakterze poznawczym, badawczym i integracyjnym – do ważnych miejsc historycznych i kulturalnych, czy interesujących pod względem geograficznym (np. Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Góry Stołowe, Tatry) i za granicę (np. litewski szlak Adama Mickiewicza, Praga, Wiedeń, Londyn). Wiele klas, w ramach edukacji regionalnej, uczestniczyło w wycieczkach po Suwalszczyźnie pod merytoryczną opieką geografa Jacka Kwietnia. Uczniowie poznawali również nasz region uczestnicząc w wycieczkach rowerowych (org. Jacek Kwiecień, Marek Iwanicki) czy spływach kajakowych (org. Danuta Worobiczuk, Beata Gruza).

Podejmowaliśmy współpracę z przedstawicielami środowisk naukowych. Na rok szkolny 1998/99 datują się kontakty z prof. Markiem Niezgódką, matematykiem, dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tej współpracy nasza młodzież mogła uczestniczyć w obozach naukowych dla uzdolnionej młodzieży prowadzonych przez naukowców UW.

Często gościli u nas z wykładami pracownicy naukowi, np.:

1999 - wykład, prof. Magdaleny FikusNowe stulecie genetyki”;

2002 - dr Jerzy Fiećko, pracownik naukowy UAM Poznań, prowadził zajęcia seminaryjne na temat „Lalka Bolesława Prusa”,
w 2004r. przeprowadził lekcję na temat „Wielkiej Improwizacji”,
w roku 2007 poprowadził warsztaty na temat „Treny Jana Kochanowskiego” i miał wykład „Antagonizm wieszczów. Mickiewicz a Krasiński”.

W lutym 2003 wykładał dr S. Dobrzyński, prac. naukowy UMK w Toruniu na temat „Stereotypy w historii”;

od dwóch lat gościmy regularnie pracowników IPN w Białymstoku z wykładami z zakresu najnowszej historii Polski.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.