W dniu 5 września 2018 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły klasy maturalne miały okazję uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwent uczelni brytyjskiej przedstawił możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek. Strona internetowa uczelni: http://www.aber.ac.uk/en/
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Ogromną wagę przywiązywaliśmy do uatrakcyjniania zajęć edukacyjnych. Jedną z takich form były wycieczki szkolne. Organizowaliśmy wyjazdy o charakterze poznawczym, badawczym i integracyjnym – do ważnych miejsc historycznych i kulturalnych, czy interesujących pod względem geograficznym (np. Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Góry Stołowe, Tatry) i za granicę (np. litewski szlak Adama Mickiewicza, Praga, Wiedeń, Londyn). Wiele klas, w ramach edukacji regionalnej, uczestniczyło w wycieczkach po Suwalszczyźnie pod merytoryczną opieką geografa Jacka Kwietnia. Uczniowie poznawali również nasz region uczestnicząc w wycieczkach rowerowych (org. Jacek Kwiecień, Marek Iwanicki) czy spływach kajakowych (org. Danuta Worobiczuk, Beata Gruza).

Podejmowaliśmy współpracę z przedstawicielami środowisk naukowych. Na rok szkolny 1998/99 datują się kontakty z prof. Markiem Niezgódką, matematykiem, dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tej współpracy nasza młodzież mogła uczestniczyć w obozach naukowych dla uzdolnionej młodzieży prowadzonych przez naukowców UW.

Często gościli u nas z wykładami pracownicy naukowi, np.:

1999 - wykład, prof. Magdaleny FikusNowe stulecie genetyki”;

2002 - dr Jerzy Fiećko, pracownik naukowy UAM Poznań, prowadził zajęcia seminaryjne na temat „Lalka Bolesława Prusa”,
w 2004r. przeprowadził lekcję na temat „Wielkiej Improwizacji”,
w roku 2007 poprowadził warsztaty na temat „Treny Jana Kochanowskiego” i miał wykład „Antagonizm wieszczów. Mickiewicz a Krasiński”.

W lutym 2003 wykładał dr S. Dobrzyński, prac. naukowy UMK w Toruniu na temat „Stereotypy w historii”;

od dwóch lat gościmy regularnie pracowników IPN w Białymstoku z wykładami z zakresu najnowszej historii Polski.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.