Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Już po raz dwudziesty pierwszy 21 marca 2019r. z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zorganizowany został przegląd talentów „Prezentacje”. Swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zaprezentowało dziesięcioro uczniów III LO wraz z przyjaciółmi. Organizatorem tegorocznego konkursu była klasa IA. Opiekun młodzieży: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska.
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Podsumowanie wyników IV części Ligi Matematycznej. Kolejność czołowych miejsc po tym etapie wygląda następująco: 1 miejsce - Rogucka Marlena, 2 miejsce - Omilianowicz Julia, 3 miejsce - Siejwa Damian. Indywidualne wyniki można uzyskać u p. W Makowskiego.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Ogromną wagę przywiązywaliśmy do uatrakcyjniania zajęć edukacyjnych. Jedną z takich form były wycieczki szkolne. Organizowaliśmy wyjazdy o charakterze poznawczym, badawczym i integracyjnym – do ważnych miejsc historycznych i kulturalnych, czy interesujących pod względem geograficznym (np. Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Góry Stołowe, Tatry) i za granicę (np. litewski szlak Adama Mickiewicza, Praga, Wiedeń, Londyn). Wiele klas, w ramach edukacji regionalnej, uczestniczyło w wycieczkach po Suwalszczyźnie pod merytoryczną opieką geografa Jacka Kwietnia. Uczniowie poznawali również nasz region uczestnicząc w wycieczkach rowerowych (org. Jacek Kwiecień, Marek Iwanicki) czy spływach kajakowych (org. Danuta Worobiczuk, Beata Gruza).

Podejmowaliśmy współpracę z przedstawicielami środowisk naukowych. Na rok szkolny 1998/99 datują się kontakty z prof. Markiem Niezgódką, matematykiem, dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tej współpracy nasza młodzież mogła uczestniczyć w obozach naukowych dla uzdolnionej młodzieży prowadzonych przez naukowców UW.

Często gościli u nas z wykładami pracownicy naukowi, np.:

1999 - wykład, prof. Magdaleny FikusNowe stulecie genetyki”;

2002 - dr Jerzy Fiećko, pracownik naukowy UAM Poznań, prowadził zajęcia seminaryjne na temat „Lalka Bolesława Prusa”,
w 2004r. przeprowadził lekcję na temat „Wielkiej Improwizacji”,
w roku 2007 poprowadził warsztaty na temat „Treny Jana Kochanowskiego” i miał wykład „Antagonizm wieszczów. Mickiewicz a Krasiński”.

W lutym 2003 wykładał dr S. Dobrzyński, prac. naukowy UMK w Toruniu na temat „Stereotypy w historii”;

od dwóch lat gościmy regularnie pracowników IPN w Białymstoku z wykładami z zakresu najnowszej historii Polski.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.