W dniu 5 września 2018 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły klasy maturalne miały okazję uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwent uczelni brytyjskiej przedstawił możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek. Strona internetowa uczelni: http://www.aber.ac.uk/en/
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Rozbudzaniu zainteresowań uczniów i poszerzaniu ich wiedzy służyło organizowanie seminariów i konferencji naukowych we współpracy z placówkami pozaszkolnymi. Do tych, z którymi współpracujemy najczęściej, można zaliczyć Archiwum Państwowe w Suwałkach, Wigierski Park Narodowy czy Suwalsko-Augustowskie Towarzystwo Naukowe.

W ramach tej współpracy odbyły się w naszej szkole:
konferencja naukowaCzłowiek czy maszyna w XXI wieku?”,
(2009) seminariumWielokulturowość Suwalszczyzny – Romowie”,
(2010) „Żydzi na Suwalszczyźnie”, „Szkoci na Suwalszczyźnie”,
(2009) prelekcja i dyskusja na temat przyczyn wprowadzenia w Polsce stanu wojennego „Co zdarzyło się 28 lat temu?” – wykład pracownika IPN Marcina Zwolskiego i film o kobietach internowanych w Gołdapi, pt. „Opowieści gołdapskiego lasu” – w rocznicę stanu wojennego,
(2010) „Karol Brzostowski i Michał Ludwik Pac – rzecz o patriotyzmie w 180. rocznicę powstania listopadowego” - wykład Sławomira Filipowicza oraz dyskusja młodzieży na temat dziewiętnastowiecznego i współczesnego patriotyzmu.
Seminarium poświęcone fizyce jądrowej organizowane we współpracy z Działem Szkolenia i Doradztwa Instytutu Problemów Jądrowych im. A. Sołtana w Warszawie.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.