W dniu 5 września 2018 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły klasy maturalne miały okazję uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwent uczelni brytyjskiej przedstawił możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek. Strona internetowa uczelni: http://www.aber.ac.uk/en/
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Młodzież miała okazję sprawdzenia się na polu dziennikarskim.

Pierwszą gazetą szkolną, która ukazała się w czerwcu 1992 roku był „Kwartalnik Młodzieży III LO w Suwałkach Comme il faut” (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska).

We wrześniu 1995 roku zaczął ukazywać się „Nieregularny Miesięcznik III LO”, oficjalnie jeszcze bez nazwy własnej, ale już w pierwszym numerze oswajał czytelników z nazwą Marmurówka. Inicjatorem i redaktorem naczelnym gazety był uczeń Marcin Gora.
W 1997 r.Nieregularny Miesięcznik III LO. Marmurówka.” przemodelował swoją nazwę na „Społeczno – Apolityczny Magazyn III LO Marmurówka”, redagował go nowy zespół pod opieką Anny Kolenkiewicz.

W roku szk. 1999/2000 wydawano też Szkolny Biuletyn Ekologiczny pod opieką Małgorzaty Krzesickiej i Barbary Okrój na sprzęcie komputerowym przekazanym przez ambasadę kanadyjską i przy wsparciu finansowym miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Suwałkach.

Obecnie wydawany jest „Kwartalnik Szkolny Koncept”, szkolni dziennikarze pracują pod opieką Ewy Sidorek.

Nasza strona internetowa www.zs1.suwalki.edu.pl powstała w roku szkolnym 2002/2003, którą administruje Joanna Domuracka.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.