Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Miło jest nam poinformować, że Pani Jolanta Rogucka - nauczyciel języka rosyjskiego i angielskiego, została nominowana do nagrody NAUCZYCIEL NA MEDAL 2018! Głosowanie jest już rozpoczęte. Lista kandydatów i instrukcja głosowania znajduje się na www.poranny.pl/nauczyciel.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Młodzież miała okazję sprawdzenia się na polu dziennikarskim.

Pierwszą gazetą szkolną, która ukazała się w czerwcu 1992 roku był „Kwartalnik Młodzieży III LO w Suwałkach Comme il faut” (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska).

We wrześniu 1995 roku zaczął ukazywać się „Nieregularny Miesięcznik III LO”, oficjalnie jeszcze bez nazwy własnej, ale już w pierwszym numerze oswajał czytelników z nazwą Marmurówka. Inicjatorem i redaktorem naczelnym gazety był uczeń Marcin Gora.
W 1997 r.Nieregularny Miesięcznik III LO. Marmurówka.” przemodelował swoją nazwę na „Społeczno – Apolityczny Magazyn III LO Marmurówka”, redagował go nowy zespół pod opieką Anny Kolenkiewicz.

W roku szk. 1999/2000 wydawano też Szkolny Biuletyn Ekologiczny pod opieką Małgorzaty Krzesickiej i Barbary Okrój na sprzęcie komputerowym przekazanym przez ambasadę kanadyjską i przy wsparciu finansowym miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Suwałkach.

Obecnie wydawany jest „Kwartalnik Szkolny Koncept”, szkolni dziennikarze pracują pod opieką Ewy Sidorek.

Nasza strona internetowa www.zs1.suwalki.edu.pl powstała w roku szkolnym 2002/2003, którą administruje Joanna Domuracka.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.