Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Miło jest nam poinformować, że Pani Jolanta Rogucka - nauczyciel języka rosyjskiego i angielskiego, została nominowana do nagrody NAUCZYCIEL NA MEDAL 2018! Głosowanie jest już rozpoczęte. Lista kandydatów i instrukcja głosowania znajduje się na www.poranny.pl/nauczyciel.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.

Szkolne Koło CARITAS działające w Zespole Szkół nr1 w Suwałkach dnia 10 czerwca 2014 r. przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie uczennicy Patrycji Staśkiewicz poszkodowanej w wyniku pożaru domu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za wsparcie finansowe w kwocie 2922,97 zł.

Nasze Koło funkcjonuje od 2009 roku.
Każdy miniony rok przynosi dla nas zmiany. Trzecie klasy odchodzą, do pierwszych klas przychodzą nowi uczniowie. Z powodu takich naturalnych zmian, nie tylko następuje rotacja członków Szkolnego Koła Caritas, ale również zmienia się zarząd.

Oto kolejni przewodniczący, a właściwie przewodniczące, gdyż jak do tej pory, to same kobiety;
Ewelina Szpakowska (z klasy humanistycznej), Magdalena Pajewska (z klasy biologicznej), Natalia Kępa (z klasy biologicznej).

Działalność Szkolnego Koła Caritas od samego początku nie ograniczała się do inicjatyw prowadzonych na terenie szkoły. Współpracujemy z parafią św. Aleksandra, parafialną Caritas, Poradnią Rodzinną „Nadzieja”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat".

Nasze inicjatywy staramy łączyć z poszczególnymi tematami duszpasterskimi ogłaszanymi na poszczególne lata liturgiczne. Czynimy to, mając na uwadze pogłębianie tożsamości chrześcijańskiej ściśle związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia .
W ramach Suwalskich Dni Świętości Życia organizowanych przez Poradnię Rodzinną „Nadzieja„ braliśmy czynny udział w ich przedsięwzięciach.

Od chwili założenia SKC, podejmowaliśmy następujące inicjatywy:

- Co roku w miesiącu październiku organizujemy Dzień Papieski. Od 3 lat przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim podejmujemy inicjatywy zbierania funduszy na różne cele charytatywne dzieł miłosierdzia.

- W roku 2009 podjęliśmy się adopcji na odległość wobec 5-cio letniej dziewczynki Liliam Mutami z Kenii. Umowę adopcyjną podpisaliśmy na 2 lata. Wpłaty były dokonywane raz na kwartał. Fundusze uzyskiwaliśmy ze sprzedanych kremówek podczas Dnia Papieskiego. Kremówki zakupujemy po cenie produkcji z firmy Cymes. Corocznym sponsorem kremówek jest ksiądz proboszcz parafii św. Aleksandra. Sprzedajemy wyłącznie na terenie naszej szkoły : uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji.

- W 2010 roku również przygotowaliśmy Dzień Papieski . Zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej prezentację multimedialna o życiu Jana Pawła II , prezentacją ewangelizacyjną i projekcję filmu „Było siebie życie” . Dzień Papieski został połączony z akcją pt. „Szpik dla Sebastiana” (gościliśmy w szkole mamę śp. Sebastiana Szyszko, promowaliśmy sposób i możliwość oddawania krwi w celu wyłonienia dawcy szpiku). Oczywiście odbyła się sprzedaż kremówek. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na adoptowaną na odległość 5-cio letnią Liliam Mutami oraz na wykupienie leków neofitce .

- W roku 2011 również zorganizowaliśmy uroczystości Dnia Papieskiego. Tradycyjnie sprzedawaliśmy kremówki i tradycyjnie społeczność szkolna nas nie zawiodła. Zdobyte pieniądze zostały przeznaczone na aparaty dla dzieci niedosłyszących.

- W roku 2012 przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim, które to zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły, Szkolne Koło Caritas podjęło inicjatywę przeprowadzenia zbiórki religijnej na rzecz misji zagranicznej ks. Kamila Kiełkuckiego.

- Każdego roku przygotowujemy inscenizację słowno-muzyczną przedbożonarodzeniową.

- Co roku w okresie przedświątecznym: bożonarodzeniowym i wielkanocnym członkowie Szkolnego Koła Caritas biorą udział w zbiórce żywności dla ubogich rodzin. To przedsięwzięcie jest efektem współpracy z parafialnym Caritas.

Opiekun młodzieży: Urszula Poświatowska-Derda