Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Miło jest nam poinformować, że Pani Jolanta Rogucka - nauczyciel języka rosyjskiego i angielskiego, została nominowana do nagrody NAUCZYCIEL NA MEDAL 2018! Głosowanie jest już rozpoczęte. Lista kandydatów i instrukcja głosowania znajduje się na www.poranny.pl/nauczyciel.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.

Instytut Nowych Technologii w Łodzi oraz Społeczna Akademia Nauk mają zaszczyt zaprosić  do udziału w II edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach, której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu szeroko rozumianej gospodarki i biznesu wśród młodych ludzi. Olimpiada zorganizowana pod Patronatem Ministra Edukacji Narodowej jest przeznaczona dla młodzieży szkół średnich z całej Polski. Program merytoryczny Olimpiady jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego i kształcenia w zawodach (dotyczy Podstawy programowej kształcenia w zawodzie: technik ekonomista, technik handlowiec, technik organizacji reklamy, technik rachunkowości). Podczas 3 etapów konkursu, uczniowie szkół średnich będą walczyć o cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach odbędzie się z końcem lutego 2018 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej http://olimpiada.org.pl. Poniżej znajduje się dokładny harmonogram Olimpiady.

Podczas I edycji Olimpiady, aż 16 uczniów uzyskało tytuł laureata, zaś 17 finalisty. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach. Na uczniów, którzy wejdą do finału czekają atrakcyjne nagrody.

Organizator: Instytut Nowych Technologii w Łodzi, Społeczna Akademia Nauk

link:  http://olimpiada.org.pl

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Biznesie i Innowacjach przebiegać będzie w trzech etapach:

·    I etap – koniec lutego 2018 r.; etap szkolny – przeprowadzony zostanie w macierzystych szkołach uczestników. Polegać będzie na wypełnieniu testu wielokrotnego wyboru. Etap ten odbędzie się jednocześnie we wszystkich szkołach. Testy wypełniane będą online w oparciu
o stosowny program/platformę/aplikację. Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych 250 osób.

·    II etap – koniec marca 2018 r.; przeprowadzony zostanie w szkołach uczestników. Uczniowie zakwalifikowani do tego etapu również rozwiążą test online wielokrotnego wyboru. Test będzie zawierał pytania sprawdzające wiedzę teoretyczną oraz umiejętność praktycznego jej zastosowania, poprzez pytania weryfikujące umiejętność rozwiązania danego problemu
z zakresu zarządzania firmą i przedsiębiorstwem. Testy również wypełniane będą online. Do trzeciego etapu Olimpiady zakwalifikowane zostaną 24 osoby.

·   III etap – kwiecień 2018 r.; ostatni etap realizowany będzie w formie zespołowego konkursu na rozwiązanie problemu/przypadku (case competition). Uczniowie losowo łączeni będą
w zespoły 4 osobowe (6 zespołów), zespoły wylosują jeden przypadek. Następnie podczas spotkania warsztatowego oraz poprzez platformę online zespoły przygotują propozycję rozwiązania problemu, który będzie dotyczył m.in.: zarządzania firmą, marketingu, zarządzania ludźmi, tworzenia innowacji. Komisja będzie oceniała: (1) jakość, innowacyjność oraz kreatywność proponowanych rozwiązań, (2) jakość prezentacji zespołu, (3) umiejętność pracy w zespole – na podstawie efektów, podczas prezentacji oraz z rejestracji przebiegu pracy na platformie online.

W ramach tego etapu odbędzie się również, zaplanowane na kwiecień 2018 roku, spotkanie warsztatowe dla 24 uczniów, którzy zakwalifikują się do tego etapu oraz nauczycieli. Spotkanie
w wymiarze 3 godzin odbędzie się w Łodzi, a planowany program spotkania to: (1) wykłady eksperckie, prezentacje na temat sposobów analizowania przypadków, metod rozwiązywania problemów, (2) warsztaty umiejętności praktycznych dotyczących pracy w zespole oraz kreatywności i rozwiązywania problemów, (3) losowanie zespołów i przypadków.

Opracowane rozwiązania będą przesyłane w formie ustandaryzowanej prezentacji do Organizatorów. Uczniowie będą mieli 3 tygodnie na przygotowanie i przesłanie prezentacji.

W kwietniu 2018 roku, podczas oficjalnej Gali Finałowej, która odbędzie się w Łodzi,
w siedzibie Społecznej Akademii Nauk, nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureatów (zwycięskie 3 zespoły, 12 osób).
Gala Finałowa obejmie:
(1) prezentację zespołów (do 15 min.),
(2) obrady Komisji (w tym czasie Uczniowie i Nauczyciele mają posiłek oraz krótki wykład),
(3) rozstrzygnięcie Olimpiady i wręczenie nagród.