Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
Mieliśmy zaszczyt gościć niezwykłego człowieka - pana Mariana Turskiego polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o spełnianiu marzeń, o dźwiękach, obrazach i wartościach. I o tym, jak zachować człowieczeństwo.
Uroczysta gala, na której rozdano stypendia, nagrody i listy gratulacyjne uczniom, nauczycielom i dyrektorom odbyła się 18.09.2023 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 2016 r. funkcjonuje Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych „Zdolny Suwalczanin”. Stypendia i nagrody przyznano 87 uczniom. Uczniowie nagrodzeni z naszej szkoły to: Szymon Cimochowski z klasy IVA za osiągnięcia w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. Opiekun: Leszek Harasimowicz. Gabriela Wiszniewska z klasy 3B za osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Opiekun: Barbara Okrój. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że oficjalną stronę internetową imprezy Odlotowe Suwałki Air Show 2023 - odlotowesuwalki.pl , przygotowali uczniowie klasy 3A: Oskar Żuryński, Łukasz Krajewski, Jakub Osypiuk. Serdeczne gratulacje!
W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Sejnach - podczas zbiorowej wystawy suwalskich fotografików, która odbędzie się latem 2023 roku..
W dniu 14.09.2023 r. wręczono nagrody laureatom konkursu, który odbywał się na platformie Tik Tok pod tytułem #pogodnesuwałkisegreguja ! I miejsce otrzymała Agnieszka Cieślukowska z klasy 3C. Serdeczne gratulacje!
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX organizowanym pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konkurs pomyślany jest jako forma intelektualnej zabawy językowej i polega na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.

 

 

A short description of the innovative pedagogical programme:

The innovation is based on introducing an additional educational offer for the youth interested in the humanities in cooperation with academic centres, as well as with scientific and artistic institutions.

The offer directed at those young people would be planned in advance, year-long, interdisciplinary and organized into two modules.

1. The Polish journey towards democracy, the achievements of the 25 years of freedom, and the current threats to democracy and world peace.

 • classes: “Secrets of Institute of National Rememberancearchives”, preceded by some information on what the Institute of National Remembrance is;

 • lecture: “As the December dawn broke… - martial law in Poland”; Everyday Life in the Polish People’s Republic;

 • lecture: “At Noon” – the election on the 4th of June 1989;

 • the winter break with IPN, lectures and workshops on the political, economic, and social transformation in Poland after 1989. The problem of basing a civil society on “homo sovieticus”;

 • lectures by scholars from the Institute of History and Political Sciences of the Bialystok University on the current threats to democracy and peace. Is Poland safe? How does one work for common safety?

2. Meeting theatre and literature

 • drama workshops, meetings every two weeks, classes on the culture of the spoken word

 • workshops on self-presentation, stress management, public speaking – the winter break;

 • screenwriting and drama workshops in cooperation with an instructor of the Suwalki Cultural Centre;

 • workshops and lectures in the International Dialogue Centre in Krasnogruda;

 • a bilingual version of a William Shakespeare play (in English and Polish) performed to the school audience and invited guests in April of 2015;

 • literary inspiration – a project on the Literary Nobel Prize (workshops on book reviews, preparing an exhibition of posters promoting the prize-winning books, presenting the results of the workshop to the whole high-school community;

A trip to Gdansk will conclude the programme. A trip around the European Solidarity Centre and the viewing of a play in the Gdansk Shakespearean Theatre are scheduled.

What is innovative about the programme?

The project is innovative in the sense that it allows for:

1/ a skilful correlation of the content, which matches the curriculum, in an interdisciplinary setting;

2/ broadening the educational horizons of the youth in terms of the humanities through classes in cooperation with scholarly and cultural environments.

Expected outcome (the benefits of instantiating the innovative pedagogical programme):

For the youth:

1/ the expanding the knowledge and skills in subjects taught at an advanced level;

2/ gaining the skill of benefiting from academic activities;

3/ raising awareness on making premature educational choices;

4/ perfecting the skill of self-presentation, creativity, and managing their resources.

For the teachers:

1/ the skilful cooperation in planning and preparing the extracurricular offer for the youth.

For the institutions outside the school:

1/ closer cooperation with high-school youth;

2/ an additional form of promoting the university and cultural institution.

Schedule of educational events of The Academy of Humanities 2014/2015

Historical-civic unit

The Polish journey towards democracy, the achievements of the 25 years of freedom, and the current threats to democracy and world peace.

1

Class: “Secrets of IPN archives”, preceded by some information on what the IPN is (November 2014)

2

On the 33rd anniversary of the imposition of martial law: Everyday life in the PRL – the board game “QUEUE”, prepared by the IPN (December 2014);

3

The winter break with IPN, lectures and workshops on the topic of the political, economic, and social transformation in Poland after 1989. The problem of basing a civil society on“homo sovieticus” (January 2015);

4

Lecture: “As the December dawn broke… - martial law in Poland” (March 2015);

5

Lecture: “At Noon” – the election of June, 4th 1989 (April 2015);

6

Lectures by scholars from the Institute of History and Political Sciences of the Bialystok University on the current threats to democracy and peace. Is Poland safe? How to work for the common safety.

 

Schedule of educational events of The Academy of Humanities 2014/2015

Polish philology unit

2. Meeting theatre and literature

1

Drama workshops, meetings every two weeks, classes on the aesthetics of speech;

2

Workshops on self-presentation, stress management, public speaking – the winter break;

3

Screenwriting and drama workshops in cooperation with an instructor of the Suwalki Cultural Centre (Mrs. MirosławaKrymska);

4

Workshops and lectures in the International Dialogue Centre in Krasnogruda;

5

A bilingual version of a William Shakespeare play (in English and Polish) performed to the school audience and guests in April of 2015;

6

Literary inspiration – a project on the Literary Nobel Prize (workshops on book reviews, preparing an exhibition of posters promoting the prize-winning books, presenting the results of the workshop to the whole high-school community).

 

A trip to Gdansk will be the final step of the programme.

A trip around the European Solidarity Centre and the viewing of a play in the Gdansk Shakespearean Theatre are scheduled.

Authors of the innovativeprogramme: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Katarzyna Witkowska, Ewa Sidorek, Danuta Worobiczuk