W dniu 16 września 2024r. obchodzimy Dzień Patrona III LO - prof. Alfreda Lityńskiego.
13. czerwca 2024 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej "Suwałki Arena" odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach. Uczestnicy rywalizowali zaliczając poszczególne stacje pozoracyjne. W tym roku motywem przewodnim były wakacje.
Jednostka Strzelecka „SUWAŁKI” zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi!
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Mobilność uczniów w Grecji w ramach akredytacji projektu Erasmus+. Organizator: Marcin Hościłowicz
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
EkoTrzecie znowu w akcji! Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajduje się dawna składnica, na której pracownicy Parku wraz z uczniami III LO w Suwałkach założyli łąkę kwietną. Niedaleko znajduje się osiem barci i to właśnie zasiedlające je pszczoły będą korzystały z kwitnących kwiatów. Wysiano ponad trzydzieści gatunków roślin miododajnych, które wraz z założonymi wcześniej sadami gatunków biocenotycznych zwiększą bioróżnorodność i dadzą wspaniałe warunki do życia zapylaczom. Obie akcje zakończyły się wspólnym ogniskiem. Już za parę tygodni podczas spaceru szlakiem czerwonym, na tzw. 19 kilometrze, będzie można podziwiać efekty naszej pracy.

Projekt "CLICK AND CLIL"

Sprawozdanie z wyjazdu na Maltę

W dniach 10.06.2019 - 14.06.2019 odbyłam szkolenie  "CLIL – Practical Methodology for Teachers working with CLIL" na Malcie w miejscowości St. Julian's w szkole ETI.

Kurs był w całości poświęcony praktycznej metodyce dla nauczycieli pracujących z CLIL (metoda zintegrowanej nauki języka). Kurs, dzięki któremu zostałam zapoznana z zasadami obowiązującymi w trakcie pracy przy użyciu metody zintegrowanej nauki języka. Dowiedziałam się, że w większości szkół nauczyciele mają tendencję do tego, aby wyłożyć jakąś wiedzą, następnie sprawdzić, czy uczniowie ją zapamiętali, a wreszcie zastosować zagadnienie w praktyce. Zapominamy, że aby osiągnąć sukces należy jeszcze wszystko przeanalizować, dokonać ewaluacji i dopiero potem pozwolić tworzyć coś nowego. W czasie kursu analizowaliśmy techniki nauczania CLIL, w tym praktyczne sposoby włączenia CLIL w nauczanie. Zapoznałam się z zasadą 5 Cs, zasadami i sposobami udzielania uczniom wskazówek, multimodalnością, oceną i pomocami dydaktycznymi w CLIL.

W szkoleniu uczestniczyło 8 osó: 2 Polki, Czeszka, 2 Włoszki, 1 osoba z Austrii i 2 osoby z Węgier, Szkolenie niezwykle inspirujące do działania i mobilizujące do tego, aby krytycznie przyjrzeć się swojemu podejściu do nauczania. Kurs pozwolił mi odświeżyć jak też dał nowe spojrzenie na nauczanie i uczenie się. Poza tym codzienne relacje z nauczycielami z różnych stron Europy pozwalają na wymianę doświadczeń i zdobycie wiedzy na temat pracy w szkole w innych krajach. Uważam to za cenne doświadczenie zarówno w nauczaniu języka obcego (zagadnienia kulturowe) jak też i geografii (problemy społeczne, z którymi na co dzień borykają się nauczycielki z Włoch)

Uważam, że wyżej opisane doświadczenie powinno znaleźć się w "pakiecie" obowiązkowych działań każdego nauczyciela, zwłaszcza nauczyciela języków obcych. Pomoże to uniknąć rutynowego podejścia do procesu nauczania, poszerzyć horyzonty nie tylko w dziedzinie nauczania, ale też i własnej wiedzy.

Jeśli chodzi o mój pobyt i dotarcie do celu podróży, to na Maltę poleciałam z Warszawy liniami lotniczymi WizzAir , gdzie na lotnisku czekał na nas kierowca ze szkoły ETI, który zawiózł nas na miejsce zakwaterowania. Podobnie było w dniu powrotu, kiedy to o umówione godzinie zostałyśmy odwiezione na lotnisko.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie wybrałam opcję w pokojach przynależnych do szkoły i mieszczących się na jej terenie (ESE/ETI Inhouse Residence) wraz ze śniadaniem. Było to niezwykle wygodne: nie tylko blisko na zajęcia, ale również miejsce dogodnie usytuowane (chociażby przystanki autobusowe, z których można było wyruszyć na zwiedzanie Malty). 

Bardzo ciekawą ofertą jest propozycja wycieczki z przewodnikiem po stolicy Malty.

 

Beata Gruza - nauczyciel języka angielskiego i geografii