Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
6.09.2023 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole niezwykłego człowieka - pana Mariana Turskiego polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o spełnianiu marzeń, o dźwiękach, obrazach i wartościach. I o tym, jak zachować człowieczeństwo.
Uroczysta gala, na której rozdano stypendia, nagrody i listy gratulacyjne uczniom, nauczycielom i dyrektorom odbyła się 18.09.2023 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 2016 r. funkcjonuje Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych „Zdolny Suwalczanin”. Stypendia i nagrody przyznano 87 uczniom. Uczniowie nagrodzeni z naszej szkoły to: Szymon Cimochowski z klasy IVA za osiągnięcia w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. Opiekun: Leszek Harasimowicz. Gabriela Wiszniewska z klasy 3B za osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Opiekun: Barbara Okrój. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że oficjalną stronę internetową imprezy Odlotowe Suwałki Air Show 2023 - odlotowesuwalki.pl , przygotowali uczniowie klasy 3A: Oskar Żuryński, Łukasz Krajewski, Jakub Osypiuk. Serdeczne gratulacje!
W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Sejnach - podczas zbiorowej wystawy suwalskich fotografików, która odbędzie się latem 2023 roku..
W dniu 14.09.2023 r. wręczono nagrody laureatom konkursu, który odbywał się na platformie Tik Tok pod tytułem #pogodnesuwałkisegreguja ! I miejsce otrzymała Agnieszka Cieślukowska z klasy 3C. Serdeczne gratulacje!
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zespół Szkół nr 1 składający się z III Liceum Ogólnokształcącego i Policealnego Studium Zawodowego, został utworzony 31 lipca 1991 roku decyzją ówczesnego Kuratora Oświaty w Suwałkach, Jarosława Zielińskiego. Dyrektorem został Waldemar Jabłoński, nauczyciel matematyki. Od września 1993 r. utworzono w szkole funkcję wicedyrektora, objęła to stanowisko Elżbieta Łuczaj, nauczycielka matematyki.

Początki szkoły były wyjątkowo trudne. Mieściła się w zaniedbanym budynku przy ul. Wigierskiej 32, przejętym po Pogotowiu Opiekuńczym. Miała wspólne liczniki energii elektrycznej z sąsiadującą pralnią, a w budynku szkoły mieszkał jeszcze lokator, który „miał wyprowadzić się do końca października”. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej (28.08.1991), w którym uczestniczyło ośmiu nauczycieli i dyrektor, ubolewano nad trudnymi warunkami lokalowymi i skromnym wyposażeniem. Szkoła dysponowała wówczas sześcioma salami lekcyjnymi i trzema pracowniami komputerowymi, po osiem komputerów w każdej, co stanowiło o jej nowoczesności. Przy budynku szkolnym od strony podwórza, znajdował się ogród.

Barbara Okrój (biolog) miała za zadanie przygotować sadzonki na klomby przed szkołą, a Adam Bogusz, nauczyciel wychowania fizycznego i nauczyciele – wychowawcy wraz z uczniami mieli sprzątać teren wokół szkoły. Młodzież zajęła się też sprzątaniem piwnicy w celu pozyskania pomieszczenia na potrzeby samorządu. W trzecim roku istnienia szkoły, kiedy zrobiło się zdecydowanie za ciasno, byliśmy zmuszeni korzystać dodatkowo z pomieszczeń byłego przedszkola, oddalonego od budynku szkolnego o ok. 200m. (Osiedle II, 6a). Znamienna jest ocena warunków lokalowych szkoły, sformułowana w grudniu 1993 roku przez Jerzego Węsierskiego, wizytatora Kuratorium Oświaty: „Warunki lokalowe szkoły są fatalne (po byłym pogotowiu opiekuńczym i po byłym przedszkolu), nie spełniają odpowiednich wymogów. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Najlepsze pomieszczenia dydaktyczne znajdują się w budynku byłego Przedszkola nr 5. Na dłuższą metę praca szkoły w tych warunkach nie jest możliwa. Wyposażenie w sprzęt i środki dydaktyczne zabezpiecza podstawowe potrzeby szkoły”.

Z opinii uczniów zapytanych przez redaktorów gazety szkolnej Comme il faut (2/1992) co ci się w szkole podoba/nie podoba? dowiadujemy się, między innymi: „Podoba mi się, że szkoła jest „starą budą”, ze skrzypiącymi podłogami, pięknymi drzwiami i oknami”, „duży plac przed szkołą” albo nie podoba mi się: „nieprzyjemny zapach z rur kanalizacyjnych”, „ciasne wnętrze budynku, nie można swobodnie poruszać się po korytarzach”. Oczywiście wszyscy narzekaliśmy na ciasnotę, na braki w wyposażeniu pracowni, konieczność wędrowania do innych obiektów, ale też zżyliśmy się i ze sobą, i z naszą „starą budą”. Kiedy więc w sierpniu 1994 roku odbyła się wyczekiwana przeprowadzka do budynku przy ul. T. Noniewicza 83, opuszczaliśmy naszą pierwszą siedzibę z wyraźnym smutkiem.




Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.