Miło jest nam poinformować, że Ewa Bartoszewicz uczennica klasy IVC zajęła III miejsce w VI edycjj konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes". Nagroda za napisanie i przedstawienie swojego biznesplanu to 3tys. zł. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Projekt „Lektorium Sejneńskie” kierowany jest do młodych ludzi z okolic Sejn w wieku licealnym. Uczestnicy poznają najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego czterech miast polski Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina. Poznają muzea z bogactwem ich zasobów, zwiedzają nowoczesne, multimedialne wystawy, zabytki architektury z ich historią, odwiedzają teatry i sale koncertowe. Wszystko po to, żeby poszerzać wiedzę, doświadczać artystycznych doznań, rozwijać swą wrażliwość, by wyrastać na aktywnych odbiorców kultury i sztuki. W dniach 1 - 3 października 2022 r. odbył się pierwszy wyjazd naszego Lektorium Sejneńskiego. Grupa młodzieży z liceów w Sejnach, Suwałkach i Augustowa w towarzystwie tutorów i opiekunów z Sejn i Krasnogrudy wyruszyła w podróż do Trójmiasta.
Miło jest nam poinformować, że uczniowie z naszej szkoły tworzący projekty Civitas; Na zdrowie w GŁOWIE; Podaj rękę i mierz wysoko; Zakręceni-wykształceni przeszli do kolejnego etapu Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Serdeczne gratulacje!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus+ KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Serbii, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Wszystkich miłośników grafiki komputerowej zapraszamy do wzięcia udziału w XXI Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '23". Regulamin Konkursu.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zespół Szkół nr 1 składający się z III Liceum Ogólnokształcącego i Policealnego Studium Zawodowego, został utworzony 31 lipca 1991 roku decyzją ówczesnego Kuratora Oświaty w Suwałkach, Jarosława Zielińskiego. Dyrektorem został Waldemar Jabłoński, nauczyciel matematyki. Od września 1993 r. utworzono w szkole funkcję wicedyrektora, objęła to stanowisko Elżbieta Łuczaj, nauczycielka matematyki.

Początki szkoły były wyjątkowo trudne. Mieściła się w zaniedbanym budynku przy ul. Wigierskiej 32, przejętym po Pogotowiu Opiekuńczym. Miała wspólne liczniki energii elektrycznej z sąsiadującą pralnią, a w budynku szkoły mieszkał jeszcze lokator, który „miał wyprowadzić się do końca października”. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej (28.08.1991), w którym uczestniczyło ośmiu nauczycieli i dyrektor, ubolewano nad trudnymi warunkami lokalowymi i skromnym wyposażeniem. Szkoła dysponowała wówczas sześcioma salami lekcyjnymi i trzema pracowniami komputerowymi, po osiem komputerów w każdej, co stanowiło o jej nowoczesności. Przy budynku szkolnym od strony podwórza, znajdował się ogród.

Barbara Okrój (biolog) miała za zadanie przygotować sadzonki na klomby przed szkołą, a Adam Bogusz, nauczyciel wychowania fizycznego i nauczyciele – wychowawcy wraz z uczniami mieli sprzątać teren wokół szkoły. Młodzież zajęła się też sprzątaniem piwnicy w celu pozyskania pomieszczenia na potrzeby samorządu. W trzecim roku istnienia szkoły, kiedy zrobiło się zdecydowanie za ciasno, byliśmy zmuszeni korzystać dodatkowo z pomieszczeń byłego przedszkola, oddalonego od budynku szkolnego o ok. 200m. (Osiedle II, 6a). Znamienna jest ocena warunków lokalowych szkoły, sformułowana w grudniu 1993 roku przez Jerzego Węsierskiego, wizytatora Kuratorium Oświaty: „Warunki lokalowe szkoły są fatalne (po byłym pogotowiu opiekuńczym i po byłym przedszkolu), nie spełniają odpowiednich wymogów. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Najlepsze pomieszczenia dydaktyczne znajdują się w budynku byłego Przedszkola nr 5. Na dłuższą metę praca szkoły w tych warunkach nie jest możliwa. Wyposażenie w sprzęt i środki dydaktyczne zabezpiecza podstawowe potrzeby szkoły”.

Z opinii uczniów zapytanych przez redaktorów gazety szkolnej Comme il faut (2/1992) co ci się w szkole podoba/nie podoba? dowiadujemy się, między innymi: „Podoba mi się, że szkoła jest „starą budą”, ze skrzypiącymi podłogami, pięknymi drzwiami i oknami”, „duży plac przed szkołą” albo nie podoba mi się: „nieprzyjemny zapach z rur kanalizacyjnych”, „ciasne wnętrze budynku, nie można swobodnie poruszać się po korytarzach”. Oczywiście wszyscy narzekaliśmy na ciasnotę, na braki w wyposażeniu pracowni, konieczność wędrowania do innych obiektów, ale też zżyliśmy się i ze sobą, i z naszą „starą budą”. Kiedy więc w sierpniu 1994 roku odbyła się wyczekiwana przeprowadzka do budynku przy ul. T. Noniewicza 83, opuszczaliśmy naszą pierwszą siedzibę z wyraźnym smutkiem.



Życzymy przyjemnej lektury
Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Alicja Węsierska-Kwiecień
Katarzyna Witkowska

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.