Oficjalne wyniki głosowania internautów na etiudy filmowe, nakręcone przez uczniów III LO w Konkursie Filmowym _3_3_3_ zorganizowanym z okazji Roku Andrzeja Wajdy. facebook.com/3losuwalki/ Serdeczne gratulacje!
Nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus + KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele będą brać udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany będzie przez najbliższe 2 lata we współpracy ze szkołami z Serbii,Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Produktem końcowym będzie gra komputerowa z wykorzystaniem zadań z fizyki, chemii, biologii, matematyki i geografii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Miło jest nam poinformować,że Nasza Szkoła otrzymała Europejski Puchar Europy czyli - europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych przyznawany przez Komisarz Unii Europejeskiej d.s. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i sportu oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Pix Programming Challenge 2020 Etap 3 (FINAŁY). Miło jest nam poinformować, że w trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Pix Programming Challenge 2020 w kategorii MASTER w FINALE, który odbył się 12 grudnia 2020 wzięli udział i zostali finalistami: Kacper Bagiński IIAGim i Paweł Bogdanowicz IIAGim. W Finale konkursu każdy z 30 uczestników z całej Polski musiał w ciągu 5 godzin wykonać 20 zadań z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z radością informujemy, że do Etapu 2 (etap wojewódzki) konkursu CyberSkiller Challenge Poland ( Ogólnopolski konkurs wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa) awansowało trzech uczestników z najlepszym wynikiem w szkole w Etapie 1, tj.: Adrian Michniuk, Adrian Malinowski oraz Szymon Cimochowski. Wszyscy uczniowie są z klasy 1A. Tym samym została wyłoniona 3-osobowa reprezentacja szkoły biorąca udział w konkursie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Tematem Drugiego Etapu konkursu będzie System Linux oraz jego bezpieczeństwo. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Nowocześnie - informatyka i ekologia

Nadal pracowaliśmy nad rozbudowaniem oferty edukacyjnej. W marcu 1994 roku Rada Pedagogiczna III LO przyjęła do realizacji autorski program ekologii opracowany przez nauczycieli chemii i biologii (Dorota Jabłońska, Barbara Okrój, Małgorzata Krzesicka). Od roku szkolnego 1994/1995 mieliśmy w ofercie szkoły klasę biologiczno-ekologiczną gdzie część zajęć z ekologii odbywała się na terenie WPN. Stawialiśmy na kształcenie młodzieży głównie w zakresie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych z zastosowaniem technologii informatycznej, ponieważ we wszystkich klasach, także ogólnej i humanistycznej odbywały się zajęcia z komputerem. Wymagało to od wszystkich nauczycieli posługiwania się tą, jakże wówczas nowoczesną technologią, a udział w szkoleniach z zakresu obsługi komputera był od pracowników konsekwentnie egzekwowany.

Wydaje się, że rok szkolny 1993/94, trzeci rok funkcjonowania, był dla szkoły przełomowy. Nie tylko utrzymaliśmy się na lokalnym rynku oświatowym, ale też byliśmy identyfikowani jako szkoła z ukierunkowaniem na przedmioty ścisłe i przyrodnicze, ubiegali się o przyjęcie do nas uczniowie uzdolnieni matematycznie i zainteresowani informatyką.

Czwarty rok istnienia ZS nr 1 (1994/95) przyniósł kolejne zmiany. Przeprowadziliśmy się do innego budynku, a po rezygnacji Waldemara Jabłońskiego z funkcji dyrektora, w drodze konkursu został wyłoniony na to stanowisko Ryszard Żukowski.

Przeprowadzka z ul. Wigierskiej 32 do nowego budynku trwała od 01.08.1994. Przenieśliśmy się do sześciopiętrowego biurowca po komitecie PZPR, który przystosowany był doraźnie do warunków szkolnych na użytek I LO, funkcjonującego tutaj na czas kapitalnego remontu ich zabytkowego obiektu. Zastaliśmy wąskie korytarze, niebezpiecznie trzeszczącą windę i stare sprzęty szkolne pozostawione przez naszych poprzedników oraz wiadomość, że pomieszczenia „biblioteczne” będą nadal wykorzystywane na księgozbiór I LO. W związku z dużym zniszczeniem podłóg dyrekcja wprowadziła kategoryczny obowiązek zmiany obuwia. Każdy nauczyciel otrzymał salę lekcyjną „którą miał się opiekować”. Winda była czynna od 7.30 do 8.00 i od 13.30 do 14.00, mogli korzystać z niej tylko pracownicy szkoły i Nauczycielskie Kolegium Języka Angielskiego mieszczące się na 5 i 6 piętrze.

W roku szkolnym 1994/1995 w wyniku przeprowadzonych egzaminów wstępnych utworzyliśmy 5 klas pierwszych. Mieliśmy też przeprowadzić pierwszy w historii szkoły egzamin dojrzałości i pożegnać pierwszych absolwentów. W związku z tym, na wniosek Alicji Węsierskiej Rada Pedagogiczna zdecydowała o założeniu Złotej Księgi, do której będą wpisywani absolwenci, ze średnią ocen co najmniej 5,00 i wzorową oceną zachowania.
Pierwszymi absolwentami wpisanymi do Złotej Księgi byli: Robert Chmielewski, Barbara Druć i Piotr Kłopotowski. Do rodziców tych uczniów zostały wysłane listy gratulacyjne.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.