Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
6.09.2023 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole niezwykłego człowieka - pana Mariana Turskiego polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o spełnianiu marzeń, o dźwiękach, obrazach i wartościach. I o tym, jak zachować człowieczeństwo.
Uroczysta gala, na której rozdano stypendia, nagrody i listy gratulacyjne uczniom, nauczycielom i dyrektorom odbyła się 18.09.2023 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 2016 r. funkcjonuje Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych „Zdolny Suwalczanin”. Stypendia i nagrody przyznano 87 uczniom. Uczniowie nagrodzeni z naszej szkoły to: Szymon Cimochowski z klasy IVA za osiągnięcia w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. Opiekun: Leszek Harasimowicz. Gabriela Wiszniewska z klasy 3B za osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Opiekun: Barbara Okrój. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że oficjalną stronę internetową imprezy Odlotowe Suwałki Air Show 2023 - odlotowesuwalki.pl , przygotowali uczniowie klasy 3A: Oskar Żuryński, Łukasz Krajewski, Jakub Osypiuk. Serdeczne gratulacje!
W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Sejnach - podczas zbiorowej wystawy suwalskich fotografików, która odbędzie się latem 2023 roku..
W dniu 14.09.2023 r. wręczono nagrody laureatom konkursu, który odbywał się na platformie Tik Tok pod tytułem #pogodnesuwałkisegreguja ! I miejsce otrzymała Agnieszka Cieślukowska z klasy 3C. Serdeczne gratulacje!
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zanim reforma szkolna stała się obowiązkiem ustawowym (w szkołach ponadgimnazjalnych od roku szk. 2002/2003), w naszym liceum dużo wcześniej zaczęliśmy troszczyć się o umiejętności naszych uczniów w zakresie podstawowych kompetencji. Proponowaliśmy uczniom współpracę przy realizacji naszych projektów albo pomagaliśmy wcielić w życie ich pomysły. Chcieliśmy dać szansę aktywności wszystkim uczniom i na różnych płaszczyznach - nie wszyscy przecież muszą być olimpijczykami. Miały one różnorodną tematykę, w tym ważne miejsce zajmowały treści kształtujące postawy patriotyczne i stymulujące zainteresowanie ojczystą historią.

Angażowaliśmy uczniów do organizowania:

wystaw:
  • (1995) „Środki płatnicze na ziemiach polskich w XX wieku” inspirowanej wprowadzaną w tym czasie reformą walutową;
  • Tradycja i kultura w obronie polskiej tożsamości narodowej” z okazji 200 rocznicy rozbiorów Polski (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Jarosław Schabieński),
  • (2001) wystawa historyczna/happening „Stan Wojenny” (op. Jarosław Schabieński, Katarzyna Witkowska),
  • (2008) wystawa z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Katarzyna Witkowska).
  • (2010) „PRL, Solidarność, Stan Wojenny” (op. Katarzyna Witkowska);
seminariów:
  • ekologicznych np. (1997) „Czy wiesz co jesz?”, (1998) „Rady na odpady”, (2002) „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii” (op. Magdalena Gaińska, Małgorzata Krzesicka, Barbara Okrój, Jacek Kwiecień, Renata Burzyńska),
  • geograficznych np. (1997) „Góry polskie” (op. Alicja Węsierska).


W 1997 ruszył Festiwal Talentów Młodzieży III LO „Prezentacje (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska), w 2001 roku zorganizowano Dzień Kultury Francuskiej pod opieką Krystyny Słowickiej, a w rok później Dzień Niemiecki z inicjatywy Hanny Sobolewskiej-Prędyś. W 2002 roku odbyła się pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA" koordynowanego przez Joannę Domuracką. Od 2010 r. organizowane są Wewnątrzszkolne Mistrzostwa w Udzielaniu Pomocy Przedmedycznej (op. Katarzyna Witkowska).

Dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz opracowała program projektu „Wokół Piękna” realizowany w roku szkolnym 2003/2004. Jego pomysłodawczynią była Zofia Bałanda-Mackiewicz, a koordynatorem Elżbieta Zienda-Żywiczyńska. Polegał on na realizowaniu celów i zadań szkoły we współpracy z placówkami kultury. Powstało wówczas 15 uczniowskich projektów. Ta nowa forma kontaktów spotkała się z szerokim poparciem suwalskich instytucji. Jednocześnie dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz zaproponowała i koordynowała projekt „Pamiętajcie o ogrodach”, który miał na celu zachęcenie młodzieży do wypracowania pomysłów na zagospodarowanie szkolnego patio.

Szansą na ocenę i ewaluację naszych działań było, zainicjowane przez dyrektor Ewę Bogucką-Fimowicz, przystąpienie do ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą”. Realizację zadań w ramach tego projektu koordynował Jacek Kwiecień. W dniu 04.10.2004 roku, III LO, jako pierwsza placówka ponadgimnazjalna w Suwałkach, uzyskało tytuł honorowy „Szkoła z klasą” (certyfikat nr 845/2/2004).

Większość z wymienionych wyżej przedsięwzięć jest realizowana cyklicznie, autorzy tych projektów opisują je w rozdziale Wpisane w tradycję szkoły.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.