Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński, uczeń klasy 4A zdobył Indeks SGH w trakcie Etapu Centralnego Olimpiady, który odbył się 10 kwietnia 2025 r. w SGH w Warszawie. W XX edycji Olimpiady wzięło udział 10 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski. Decyzją Komisji Olimpiady wszyscy uczestnicy Etapu Centralnego (100 uczestników) otrzymało INDEKS uczelni. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że Maciej Dyczewski zajął I miejsce, a Krzysztof Orchowski II miejsce w konkursie wiedzy o Sejmie, zorganizowanym z inicjatywy Posła na Sejm RP Pana Jacka Niedźwiedzkiego oraz Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
Miło jest nam poinformować, że Piotr Carewicz z klasy 3A zajął I miejsce w VIII Konkursie Gramatyki Angielskiej i Kultury Obszaru Anglojęzycznego 2025. Organizatorem konkursu jest PUZ w Suwałkach. Opiekun młodzieży: Ewelina Domańska. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński uczeń klasy 4A otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. We wtorek 26 listopada 2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. Serdecznie gratulujemy!
Informacja o bezpłatnym poradnictwie specjalistycznym na terenie miasta Suwałki w 2025 r.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Informacja dotycząca powołanego przez Prezydenta Miasta Suwałk - Pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością.
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '25". Temat konkursu: "Piękno lasu" Organizatorzy: Joanna Domuracka, Jan Czerniecki
Miło jest nam poinformować, że Julia Kruszyłowicz z klasy IV C zdobyła tytuł finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego. Opiekun młodzieży: Dorota Hołownia-Dudek
24 marca 2025 roku rozpoczął się nabór do Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego “Gigathon” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w którym łączna wartość nagród ufundowanych przez firmę Komputronik to ponad 70 tys. złotych. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Z radością informujemy, że Szkolny Wolontariat Ekologiczny - Ecolab bierze udział w akcji charytatywnej – zbiórce okularów , które zostaną przekazane potrzebującym dzieciom na całym świecie. Jeśli posiadacie okulary, których już nie używacie (korekcyjne lub przeciwsłoneczne), zachęcamy do ich przekazania!
Miło jest nam poinformować, że drużyna z naszej szkoły w składzie: Julia Szulc, Julia Kowalewska oraz Amelia Szymanowska z klasy 3C1 zajęła II miejsce w konkursie "BizneSÓWKI", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka. Serdeczne gratulacje!

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Udział młodzieży w licznych projektach unijnych to kolejne pole do rozwoju i aktywności pozalekcyjnej. Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej podjęliśmy współpracę międzynarodową w ramach partnerstwa miast Suwałki – Grande-Synthe.
Od maja 1999 roku do maja 2002r. realizowaliśmy projekt „Ślady przeszłości” we współpracy z gimnazjum z Grande Synthe oraz kołem polskich i francuskich kombatantów. Istotą wspólnie wypracowanego projektu było poznanie przez młodzież historii II wojny światowej na bazie wojennych losów mieszkańca Suwałk pana Henryka Kastrau, żołnierza I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Nauczyciele ze strony francuskiej – Krzysztof Nadolny i ze strony polskiej Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Krystyna Słowicka, dyrektor Dorota Jabłońska, poszerzyli jeszcze zakres tematyczny projektu o aspekty kulturowe i społeczno-ekonomiczne. Etapy projektu były realizowane zarówno we Francji jak i w Polsce.

W latach 2007-2009 Beata Szczecina koordynowała udział uczniów naszej szkoły w projekcie Mind The Gap w ramach programu Comenius. Projekt był realizowany we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Niemiec, Belgii i Polski. Podczas realizacji projektu uczniowie i nauczyciele wykonywali liczne zadania mające na celu porównanie różnic i znalezienie wspólnych wartości, które przyczyniają się do integracji europejskiej.

Marcin Hościłowicz był inicjatorem i koordynatorem udziału młodzieży i nauczycieli naszej szkoły w kilku projektach finansowanych z funduszy unijnych. W wyniku jego zaangażowania uczestniczyliśmy w:
- projekcie eTwinning „Wartimes` memories” ze szkołą Liceo Ginnasio Statale “ E. Duni” MATERA we Włoszech. Uczniowie z klasy Id realizowali edukacyjny projekt internetowy „War times’ memory” ze szkołą E. Duni w Materze w południowych Włoszech za pomocą Internetu (sieć Twin Space, dzięki której mogli kontaktować się z włoskimi przyjaciółmi). Temat projektu skupiał się na wspomnieniach i opowiadaniach dotyczących II wojny światowej. Uczniowie prowadzili wywiady z dziadkami lub osobami, które pamiętały okres wojny. Ich doświadczenia były dla nas materiałem do wspólnych rozważań, dzięki czemu poznali aspekty II wojny światowej ze strony Polaków i Włochów. Projekt był realizowany w ramach lekcji języka angielskiego i technologii informacyjnej.
- realizacji projektu „Nextdoor Neighbours” w ramach Funduszu Współpracy Polsko-Litewskiej razem ze stowarzyszeniem Bez Granic oraz Verslo Angelas z Litwy. Celem projektu było obalenie stereotypów dotyczących Polaków i Litwinów oraz wzajemne poznanie kultury i obyczajów (maj – czerwiec 2009r.)
- w projekcie „Zdrowy styl życia jest nie do przebicia” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bez Granic. Brali w nim udział uczniowie z Łotwy oraz uczniowie z Suwałk. Celem projektu było promowanie zdrowego stylu życia w środowisku lokalnym. Odbywał się w Suwałkach w dniach 6-12 czerwca 2010r.
- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.