Uroczysta gala, na której rozdano stypendia, nagrody i listy gratulacyjne uczniom, nauczycielom i dyrektorom odbyła się 18.09.2023 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 2016 r. funkcjonuje Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych „Zdolny Suwalczanin”. Stypendia i nagrody przyznano 87 uczniom. Uczniowie nagrodzeni z naszej szkoły to: Szymon Cimochowski z klasy IVA za osiągnięcia w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. Opiekun: Leszek Harasimowicz. Gabriela Wiszniewska z klasy 3B za osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Opiekun: Barbara Okrój. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że oficjalną stronę internetową imprezy Odlotowe Suwałki Air Show 2023 - odlotowesuwalki.pl , przygotowali uczniowie klasy 3A: Oskar Żuryński, Łukasz Krajewski, Jakub Osypiuk. Serdeczne gratulacje!
W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Sejnach - podczas zbiorowej wystawy suwalskich fotografików, która odbędzie się latem 2023 roku..
W dniu 14.09.2023 r. wręczono nagrody laureatom konkursu, który odbywał się na platformie Tik Tok pod tytułem #pogodnesuwałkisegreguja ! I miejsce otrzymała Agnieszka Cieślukowska z klasy 3C. Serdeczne gratulacje!
Turniej Predator Games to największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Udział w nim wezmą 1024 szkoły, które jako pierwsze dokonały rejestracji swoich zespołów. Nasza szkoła wyłoniła 16 osobową drużynę, która powalczy w Turnieju!
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
Zachęcamy do udziału w organizowanym przez Związek Cyfrowa Polska IT Fitness Test 2023 badaniu umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli. Cyfrowy sprawdzian pozwala sprawdzić poziom kompetencji w obszarach takich jak: sprawne korzystanie z Internetu, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia do współpracy i media społecznościowe, narzędzia biurowe,zdolności rozwiązywania złożonych problemów.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Udział młodzieży w licznych projektach unijnych to kolejne pole do rozwoju i aktywności pozalekcyjnej. Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej podjęliśmy współpracę międzynarodową w ramach partnerstwa miast Suwałki – Grande-Synthe.
Od maja 1999 roku do maja 2002r. realizowaliśmy projekt „Ślady przeszłości” we współpracy z gimnazjum z Grande Synthe oraz kołem polskich i francuskich kombatantów. Istotą wspólnie wypracowanego projektu było poznanie przez młodzież historii II wojny światowej na bazie wojennych losów mieszkańca Suwałk pana Henryka Kastrau, żołnierza I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Nauczyciele ze strony francuskiej – Krzysztof Nadolny i ze strony polskiej Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Krystyna Słowicka, dyrektor Dorota Jabłońska, poszerzyli jeszcze zakres tematyczny projektu o aspekty kulturowe i społeczno-ekonomiczne. Etapy projektu były realizowane zarówno we Francji jak i w Polsce.

W latach 2007-2009 Beata Szczecina koordynowała udział uczniów naszej szkoły w projekcie Mind The Gap w ramach programu Comenius. Projekt był realizowany we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Niemiec, Belgii i Polski. Podczas realizacji projektu uczniowie i nauczyciele wykonywali liczne zadania mające na celu porównanie różnic i znalezienie wspólnych wartości, które przyczyniają się do integracji europejskiej.

Marcin Hościłowicz był inicjatorem i koordynatorem udziału młodzieży i nauczycieli naszej szkoły w kilku projektach finansowanych z funduszy unijnych. W wyniku jego zaangażowania uczestniczyliśmy w:
- projekcie eTwinning „Wartimes` memories” ze szkołą Liceo Ginnasio Statale “ E. Duni” MATERA we Włoszech. Uczniowie z klasy Id realizowali edukacyjny projekt internetowy „War times’ memory” ze szkołą E. Duni w Materze w południowych Włoszech za pomocą Internetu (sieć Twin Space, dzięki której mogli kontaktować się z włoskimi przyjaciółmi). Temat projektu skupiał się na wspomnieniach i opowiadaniach dotyczących II wojny światowej. Uczniowie prowadzili wywiady z dziadkami lub osobami, które pamiętały okres wojny. Ich doświadczenia były dla nas materiałem do wspólnych rozważań, dzięki czemu poznali aspekty II wojny światowej ze strony Polaków i Włochów. Projekt był realizowany w ramach lekcji języka angielskiego i technologii informacyjnej.
- realizacji projektu „Nextdoor Neighbours” w ramach Funduszu Współpracy Polsko-Litewskiej razem ze stowarzyszeniem Bez Granic oraz Verslo Angelas z Litwy. Celem projektu było obalenie stereotypów dotyczących Polaków i Litwinów oraz wzajemne poznanie kultury i obyczajów (maj – czerwiec 2009r.)
- w projekcie „Zdrowy styl życia jest nie do przebicia” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bez Granic. Brali w nim udział uczniowie z Łotwy oraz uczniowie z Suwałk. Celem projektu było promowanie zdrowego stylu życia w środowisku lokalnym. Odbywał się w Suwałkach w dniach 6-12 czerwca 2010r.
- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.