Miło jest nam poinformować, że Ewa Bartoszewicz uczennica klasy IVC zajęła III miejsce w VI edycjj konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes". Nagroda za napisanie i przedstawienie swojego biznesplanu to 3tys. zł. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Projekt „Lektorium Sejneńskie” kierowany jest do młodych ludzi z okolic Sejn w wieku licealnym. Uczestnicy poznają najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego czterech miast polski Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina. Poznają muzea z bogactwem ich zasobów, zwiedzają nowoczesne, multimedialne wystawy, zabytki architektury z ich historią, odwiedzają teatry i sale koncertowe. Wszystko po to, żeby poszerzać wiedzę, doświadczać artystycznych doznań, rozwijać swą wrażliwość, by wyrastać na aktywnych odbiorców kultury i sztuki. W dniach 1 - 3 października 2022 r. odbył się pierwszy wyjazd naszego Lektorium Sejneńskiego. Grupa młodzieży z liceów w Sejnach, Suwałkach i Augustowa w towarzystwie tutorów i opiekunów z Sejn i Krasnogrudy wyruszyła w podróż do Trójmiasta.
Miło jest nam poinformować, że uczniowie z naszej szkoły tworzący projekty Civitas; Na zdrowie w GŁOWIE; Podaj rękę i mierz wysoko; Zakręceni-wykształceni przeszli do kolejnego etapu Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Serdeczne gratulacje!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus+ KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Serbii, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Wszystkich miłośników grafiki komputerowej zapraszamy do wzięcia udziału w XXI Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '23". Regulamin Konkursu.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

W roku szkolnym 2010/2011 do III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach uczęszczało 523 licealistów, których nauczało 42 nauczycieli. Był to rok zarówno zamykający dwadzieścia lat funkcjonowania szkoły, jak i rozpoczynający nowy rozdział w jej historii.
Szkoła została poddana kompleksowej ocenie (ewaluacji zewnętrznej) przeprowadzonej przez Podlaskie Kuratorium Oświaty. Z nieukrywaną satysfakcją możemy ogłosić, że poziom spełniania wymagań stawianych we wszystkich obszarach oceniony został bardzo wysoko. Kuratoryjni ewaluatorzy przyznali nam 11 stopni „A” i 6 stopni „B”, w skali od A do F. Jest to bardzo dobry wynik nie tylko w regionie ale i w skali kraju.

Nowym rozdziałem w życiu szkoły był niewątpliwie wybór patrona – został nim hydrobiolog, prof. Alfred Lityński.

Wiele osób związało swoje życie zawodowe z III Liceum Ogólnokształcącym. Ta szkoła jest dla nas wszystkich źródłem dumy i przedmiotem nieustannej troski. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć doskonale zdając sobie sprawę, że tworzenie dobrej szkoły to proces wymagający ciągłego podążania z duchem czasu.

Minęło dwadzieścia lat, za nami trudny ale dobry początek, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość - TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS).


- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.