13. czerwca 2024 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej "Suwałki Arena" odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach. Uczestnicy rywalizowali zaliczając poszczególne stacje pozoracyjne. W tym roku motywem przewodnim były wakacje.
Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
19 kwietnia 2024 r. odbył się finał XXII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Temat pracy: "W głębi oceanu".
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2A ukończyli kurs "PCAP: Programming Essentials In Python" w ramach Cisco Networking Academy i otrzymali Certyfikat potwierdzający opanowanie umiejętności w zakresie programowania w języku Python.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Mobilność uczniów w Grecji w ramach akredytacji projektu Erasmus+. Organizator: Marcin Hościłowicz
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
26 kwietnia 2024 r. pożegnaliśmy naszych uczniów klas czwartych! Mieliśmy zaszczyt towarzyszyć im w drodze po dojrzałość przez 4 lata - to była niezapomniana przygoda. Cała społeczność szkolna III LO życzy Wam powodzenia na maturze!
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.
Bardzo Dziki Wschód - warsztaty filmowe 2023 Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód. BARDZO DZIKIE WARSZTATY FILMOWE to propozycja edukacyjna zorganizowana we współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi dla młodzieży w wieku 15-19 lat zainteresowanej tematyką filmową. Warsztaty mają formę stacjonarną. Trwają 7 dni, podczas których odbędą się zajęcia z podstawowych dziedzin kinematografii.
To najnowsza odsłona ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji cyfrowych. Zapraszamy do wypełnienia TESTU!
EkoTrzecie znowu w akcji! Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajduje się dawna składnica, na której pracownicy Parku wraz z uczniami III LO w Suwałkach założyli łąkę kwietną. Niedaleko znajduje się osiem barci i to właśnie zasiedlające je pszczoły będą korzystały z kwitnących kwiatów. Wysiano ponad trzydzieści gatunków roślin miododajnych, które wraz z założonymi wcześniej sadami gatunków biocenotycznych zwiększą bioróżnorodność i dadzą wspaniałe warunki do życia zapylaczom. Obie akcje zakończyły się wspólnym ogniskiem. Już za parę tygodni podczas spaceru szlakiem czerwonym, na tzw. 19 kilometrze, będzie można podziwiać efekty naszej pracy.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

W roku szkolnym 2010/2011 do III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach uczęszczało 523 licealistów, których nauczało 42 nauczycieli. Był to rok zarówno zamykający dwadzieścia lat funkcjonowania szkoły, jak i rozpoczynający nowy rozdział w jej historii.
Szkoła została poddana kompleksowej ocenie (ewaluacji zewnętrznej) przeprowadzonej przez Podlaskie Kuratorium Oświaty. Z nieukrywaną satysfakcją możemy ogłosić, że poziom spełniania wymagań stawianych we wszystkich obszarach oceniony został bardzo wysoko. Kuratoryjni ewaluatorzy przyznali nam 11 stopni „A” i 6 stopni „B”, w skali od A do F. Jest to bardzo dobry wynik nie tylko w regionie ale i w skali kraju.

Nowym rozdziałem w życiu szkoły był niewątpliwie wybór patrona – został nim hydrobiolog, prof. Alfred Lityński.

Wiele osób związało swoje życie zawodowe z III Liceum Ogólnokształcącym. Ta szkoła jest dla nas wszystkich źródłem dumy i przedmiotem nieustannej troski. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć doskonale zdając sobie sprawę, że tworzenie dobrej szkoły to proces wymagający ciągłego podążania z duchem czasu.

Minęło dwadzieścia lat, za nami trudny ale dobry początek, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość - TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS).

- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r.
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.