Oficjalne wyniki głosowania internautów na etiudy filmowe, nakręcone przez uczniów III LO w Konkursie Filmowym _3_3_3_ zorganizowanym z okazji Roku Andrzeja Wajdy. facebook.com/3losuwalki/ Serdeczne gratulacje!
Nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus + KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele będą brać udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany będzie przez najbliższe 2 lata we współpracy ze szkołami z Serbii,Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Produktem końcowym będzie gra komputerowa z wykorzystaniem zadań z fizyki, chemii, biologii, matematyki i geografii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Miło jest nam poinformować,że Nasza Szkoła otrzymała Europejski Puchar Europy czyli - europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych przyznawany przez Komisarz Unii Europejeskiej d.s. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i sportu oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Pix Programming Challenge 2020 Etap 3 (FINAŁY). Miło jest nam poinformować, że w trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Pix Programming Challenge 2020 w kategorii MASTER w FINALE, który odbył się 12 grudnia 2020 wzięli udział i zostali finalistami: Kacper Bagiński IIAGim i Paweł Bogdanowicz IIAGim. W Finale konkursu każdy z 30 uczestników z całej Polski musiał w ciągu 5 godzin wykonać 20 zadań z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z radością informujemy, że do Etapu 2 (etap wojewódzki) konkursu CyberSkiller Challenge Poland ( Ogólnopolski konkurs wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa) awansowało trzech uczestników z najlepszym wynikiem w szkole w Etapie 1, tj.: Adrian Michniuk, Adrian Malinowski oraz Szymon Cimochowski. Wszyscy uczniowie są z klasy 1A. Tym samym została wyłoniona 3-osobowa reprezentacja szkoły biorąca udział w konkursie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Tematem Drugiego Etapu konkursu będzie System Linux oraz jego bezpieczeństwo. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

W roku szkolnym 2010/2011 do III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach uczęszczało 523 licealistów, których nauczało 42 nauczycieli. Był to rok zarówno zamykający dwadzieścia lat funkcjonowania szkoły, jak i rozpoczynający nowy rozdział w jej historii.
Szkoła została poddana kompleksowej ocenie (ewaluacji zewnętrznej) przeprowadzonej przez Podlaskie Kuratorium Oświaty. Z nieukrywaną satysfakcją możemy ogłosić, że poziom spełniania wymagań stawianych we wszystkich obszarach oceniony został bardzo wysoko. Kuratoryjni ewaluatorzy przyznali nam 11 stopni „A” i 6 stopni „B”, w skali od A do F. Jest to bardzo dobry wynik nie tylko w regionie ale i w skali kraju.

Nowym rozdziałem w życiu szkoły był niewątpliwie wybór patrona – został nim hydrobiolog, prof. Alfred Lityński.

Wiele osób związało swoje życie zawodowe z III Liceum Ogólnokształcącym. Ta szkoła jest dla nas wszystkich źródłem dumy i przedmiotem nieustannej troski. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć doskonale zdając sobie sprawę, że tworzenie dobrej szkoły to proces wymagający ciągłego podążania z duchem czasu.

Minęło dwadzieścia lat, za nami trudny ale dobry początek, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość - TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS).

- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r.
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.