Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Absolwentom szkół podstawowych i gimnazjum oferujemy następujące profile klas.

Oferta edukacyjna na rok. szk. 2019/2020

Opis profili

A - POLITECHNICZNA - z rozszerzonym zakresem nauczania matematyki, informatyki oraz fizyki.

Edukacja w klasie o tym profilu ma na celu rozszerzenie wiedzy z kierunkowych przedmiotów, jak również uzupełnienie wiedzy matematycznej z algorytmiki i zastosowania matematyki w życiu codziennym (Matematyka w zastosowaniach, Algorytmika). Uczniom zainteresowanym rozwijaniem swoich kompetencji informatycznych zaproponujemy udział w Lokalnej Akademii Sieciowej firmy Cisco, w ramach której będą mogli przystąpić do kursu obejmującego podstawowe zagadnienia związane z budową komputerów osobistych oraz NGD Linux Essentials. Kurs przygotowuje do zdawania egzaminu certyfikacyjnego CompTIA A+ oraz LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.

Absolwenci tej klasy studiują najczęściej na kierunkach: informatyka, budownictwo, inżynieria środowiska, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, matematyka stosowana, automatyka i robotyka, biotechnologia, mechatronika, gospodarka przestrzenna.

B - MEDYCZNA - z rozszerzonym zakresem nauczania biologii, chemii oraz matematyki.

Nowość! Klasa dwujęzyczna. Niektóre zajęcia edukacyjne będą prowadzone w języku angielskim.

Ucząc się w klasie o tym profilu uczeń nie tylko poszerzy wiedzę teoretyczną z kierunkowych przedmiotów, ale również nabędzie umiejętności praktyczne uczestnicząc w zajęciach terenowych w Ośrodku Edukacji Środowiskowej WPN, w zajęciach w Laboratorium Symulacji Medycznych oraz na innowacyjnych zajęciach Matematyka w zastosowaniach, których celem jest wykorzystanie matematyki w obliczeniach chemicznych. Na zajęciach z przedmiotu  Elementy Fizyki Medycznej poznają zastosowanie fizyki w medycynie. Ciekawą formą poszerzania wiedzy ekologicznej jest angażowanie uczniów w organizację seminariów naukowych.

Jak co roku, zainteresowani uczniowie, będą przygotowywani do konkursów i olimpiad przedmiotowych: Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, Podlaskiego Konkursu Chemicznego czy konkursu „Wygraj indeks” organizowanego przez Politechnikę Gdańską.
Absolwenci klasy B mogą studiować na wielu kierunkach medycznych i politechnicznych.

D - LINGWISTYCZNA - z rozszerzonym zakresem nauczania języka angielskiego, historii i języka polskiego.

Przedmioty kierunkowe prowadzone będą metodą CLIL - nauczanie bilingwalne. W ramach klasy lingwistycznej uczniowie mogą uczestniczyć w projektach międzynarodowych o charakterze kulturoznawczo-językowym, w zajęciach z językoznawstwa oraz w regionalno-kulturowych projektach edukacyjnych we współpracy z Muzeum Wigier, Wigierskim Parkiem Narodowym oraz parkami narodowymi w Europie. Korzyścią nauki w klasie lingwistycznej jest rzetelne przygotowanie się do matury z języka angielskiego na poziomie dla klas dwujęzycznych co ułatwi studiowanie na uczelniach wyższych na terenie całej UE. Naturalną kontynuacją kształcenia po profilu lingwistycznym będzie filologia angielska, lingwistyka stosowana, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, europeistyka czy kulturoznawstwo.

F - MENADŻERSKA - z rozszerzonym zakresem nauczania matematyki, geografii, języka angielskiego.

Celem tak określonego profilu nauczania jest kształcenie młodzieży kreatywnej, otwartej na świat i potrafiącej radzić sobie z wyzwaniami współczesnych procesów globalizacji. Osiągnięcie tych celów umożliwią, obok realizacji rozszerzonej podstawy programowej, wyjazdy terenowe w góry, jednodniowe zajęcia w okolicach Suwałk, rajdy rowerowe, spływy kajakowe, wycieczki jednodniowe oraz międzynarodowa wymiana młodzieży. Zainteresowanym uczniom zaproponujemy udział w Olimpiadzie Geograficznej.

Zajęcia dodatkowe z Matematyki w zastosowaniach oraz Studium lingwistyczne z języka angielskiego będą idealnym dopełnieniem przygotowującym ucznia na takie kierunki studiów jak: ekonomia, prawo, turystyka, geologia, ekologia, geografia, archeologia, bezpieczeństwo narodowe, biofizyka, inżynieria środowiska, stosunki międzynarodowe czy dziennikarstwo i komunikacja społeczna.