Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Projekt „Lektorium Sejneńskie” kierowany jest do młodych ludzi z okolic Sejn w wieku licealnym. Uczestnicy poznają najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego czterech miast polski Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina. Poznają muzea z bogactwem ich zasobów, zwiedzają nowoczesne, multimedialne wystawy, zabytki architektury z ich historią, odwiedzają teatry i sale koncertowe. Wszystko po to, żeby poszerzać wiedzę, doświadczać artystycznych doznań, rozwijać swą wrażliwość, by wyrastać na aktywnych odbiorców kultury i sztuki. W dniach 1 - 3 października 2022 r. odbył się pierwszy wyjazd naszego Lektorium Sejneńskiego. Grupa młodzieży z liceów w Sejnach, Suwałkach i Augustowa w towarzystwie tutorów i opiekunów z Sejn i Krasnogrudy wyruszyła w podróż do Trójmiasta.
Od 1 października do 9 grudnia 2022 r. można przesyłać zgłoszenia do wzięcia udziału w VI edycji konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Celem Konkursu jest aktywizacja i pobudzanie rozwoju suwalskiej przedsiębiorczości wśród uczniów szkół ponadpodstawowych mających siedziby na terenie Miasta Suwałki chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Suwałkach. Zainteresowani konkursem uczniowie mogą zgłaszać się w szkole do Pani Joanny Domurackiej i Pani Krystyny Słowickiej.
W dniu 16 września 2022 r. obchodzimy Dzień Patrona III LO. - prof. Alfreda Lityńskiego - wybitnego polskiego uczonego, hydrobiologa i nauczyciela.
Zrób własny projekt społeczny i zdobądź międzynarodowy certyfikat. www.zwolnienizteorii.pl
Kolejny nasz projekt został doceniony. "Legend has it" realizowany przez klasę 3A zdobył Krajową Odznakę Jakości w programie eTwinning. Jego koordynatorem był pan Michał Sośnicki. Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus+ KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Serbii, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
„Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole! Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń.

III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Opis sztandaru III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów.

Pierwsza strona - Awers:

Płat czerwony – kolor tarczy herbowej i godło państwowe - wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu (RGB #D4213D, odcień karmazynu, na podstawie Ustawy z dnia 31 stycznia 1980, Dz. U. z 2005 Nr 235, poz. 2000): art. 28 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997 r.).
Nad Orłem napis w srebrnym kolorze: Rzeczpospolita Polska.
Na dole: rok nadania sztandaru: 2011.
W rogach sztandaru – liście dębu, symbolizujące siłę, niezłomność prawość i męstwo a także mądrość. Ten element nawiązuje do znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, przedstawiającego dąb prześwietlony tęczą.
Znaczek znajduje się na drugiej stronie sztandaru.

Druga strona - Rewers:

Płat niebieski - nawiązuje do patrona – Alfreda Lityńskiego, jego powołania i pracy – wody, jezior, hydrobiologii.
Znaczek szkoły – dąb prześwietlony tęczą w kolorach szaro – srebrnych, w podstawie dębu – napis: TEMPUS NOSTRUM EST, wokół elementu graficznego umieszczony jest napis: III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.
Dąb to drzewo bogatej symbolice, oznacza człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.
Tęcza jest znakiem przebaczenia, zgody, pokoju, optymizmu, nadziei, tolerancji, więzi pomiędzy niebem, a ziemią, dążenia do niemożliwego, realizacji marzeń.
Hasło: TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS) zostało wybrane przez całą społeczność szkolną oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.
Imię szkoły – zapisane zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach nr XII/106/2011 z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach.

Drzewiec:
Płat sztandaru otoczony złotą frędzlą zatknięty jest na dwudzielnym drzewcu, wykonanym z drewna dębowego, opatrzonego okuciami z metalu, chromowanymi na srebrny kolor , w postaci złącza, stopki i głowicy. Na drzewcu umieszczone są wygrawerowane gwoździe fundatorów sztandaru.

Wymiary sztandaru:
Płat: 90/90 cm. Umocowany w szpilę.
Drzewce: łącznie z głowicą wysokości 2,5 m.
Na górze drzewca zwięczenie – srebrny Orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami.