Miło jest nam poinformować, że Ewa Bartoszewicz uczennica klasy IVC zajęła III miejsce w VI edycjj konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes". Nagroda za napisanie i przedstawienie swojego biznesplanu to 3tys. zł. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Projekt „Lektorium Sejneńskie” kierowany jest do młodych ludzi z okolic Sejn w wieku licealnym. Uczestnicy poznają najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego czterech miast polski Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina. Poznają muzea z bogactwem ich zasobów, zwiedzają nowoczesne, multimedialne wystawy, zabytki architektury z ich historią, odwiedzają teatry i sale koncertowe. Wszystko po to, żeby poszerzać wiedzę, doświadczać artystycznych doznań, rozwijać swą wrażliwość, by wyrastać na aktywnych odbiorców kultury i sztuki. W dniach 1 - 3 października 2022 r. odbył się pierwszy wyjazd naszego Lektorium Sejneńskiego. Grupa młodzieży z liceów w Sejnach, Suwałkach i Augustowa w towarzystwie tutorów i opiekunów z Sejn i Krasnogrudy wyruszyła w podróż do Trójmiasta.
Miło jest nam poinformować, że uczniowie z naszej szkoły tworzący projekty Civitas; Na zdrowie w GŁOWIE; Podaj rękę i mierz wysoko; Zakręceni-wykształceni przeszli do kolejnego etapu Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Serdeczne gratulacje!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus+ KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Serbii, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Wszystkich miłośników grafiki komputerowej zapraszamy do wzięcia udziału w XXI Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '23". Regulamin Konkursu.

 

Szkolne Koło CARITAS działające w Zespole Szkół nr1 w Suwałkach dnia 10 czerwca 2014 r. przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie uczennicy Patrycji Staśkiewicz poszkodowanej w wyniku pożaru domu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za wsparcie finansowe w kwocie 2922,97 zł.


Nasze Koło funkcjonuje od 2009 roku.
Każdy miniony rok przynosi dla nas zmiany. Trzecie klasy odchodzą, do pierwszych klas przychodzą nowi uczniowie. Z powodu takich naturalnych zmian, nie tylko następuje rotacja członków Szkolnego Koła Caritas, ale również zmienia się zarząd.

Oto kolejni przewodniczący, a właściwie przewodniczące, gdyż jak do tej pory, to same kobiety;
Ewelina Szpakowska (z klasy humanistycznej), Magdalena Pajewska (z klasy biologicznej), Natalia Kępa (z klasy biologicznej).

Działalność Szkolnego Koła Caritas od samego początku nie ograniczała się do inicjatyw prowadzonych na terenie szkoły. Współpracujemy z parafią św. Aleksandra, parafialną Caritas, Poradnią Rodzinną „Nadzieja”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat".

Nasze inicjatywy staramy łączyć z poszczególnymi tematami duszpasterskimi ogłaszanymi na poszczególne lata liturgiczne. Czynimy to, mając na uwadze pogłębianie tożsamości chrześcijańskiej ściśle związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia .
W ramach Suwalskich Dni Świętości Życia organizowanych przez Poradnię Rodzinną „Nadzieja„ braliśmy czynny udział w ich przedsięwzięciach.

 Od chwili założenia SKC, podejmowaliśmy następujące inicjatywy:

- Co roku w miesiącu październiku organizujemy Dzień Papieski. Od 3 lat przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim podejmujemy inicjatywy zbierania funduszy na różne cele charytatywne dzieł miłosierdzia.

- W roku 2009 podjęliśmy się adopcji na odległość wobec 5-cio letniej dziewczynki Liliam Mutami z Kenii. Umowę adopcyjną podpisaliśmy na 2 lata. Wpłaty były dokonywane raz na kwartał. Fundusze uzyskiwaliśmy ze sprzedanych kremówek podczas Dnia Papieskiego. Kremówki zakupujemy po cenie produkcji z firmy Cymes. Corocznym sponsorem kremówek jest ksiądz proboszcz parafii św. Aleksandra. Sprzedajemy wyłącznie na terenie naszej szkoły : uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji.

- W 2010 roku również przygotowaliśmy Dzień Papieski . Zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej prezentację multimedialna o życiu Jana Pawła II , prezentacją ewangelizacyjną i projekcję filmu „Było siebie życie” . Dzień Papieski został połączony z akcją pt. „Szpik dla Sebastiana” (gościliśmy w szkole mamę śp. Sebastiana Szyszko, promowaliśmy sposób i możliwość oddawania krwi w celu wyłonienia dawcy szpiku). Oczywiście odbyła się sprzedaż kremówek. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na adoptowaną na odległość 5-cio letnią Liliam Mutami oraz na wykupienie leków neofitce .

- W roku 2011 również zorganizowaliśmy uroczystości Dnia Papieskiego. Tradycyjnie sprzedawaliśmy kremówki i tradycyjnie społeczność szkolna nas nie zawiodła. Zdobyte pieniądze zostały przeznaczone na aparaty dla dzieci niedosłyszących.

- W roku 2012 przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim, które to zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły, Szkolne Koło Caritas podjęło inicjatywę przeprowadzenia zbiórki religijnej na rzecz misji zagranicznej ks. Kamila Kiełkuckiego.

- Każdego roku przygotowujemy inscenizację słowno-muzyczną przedbożonarodzeniową.

- Co roku w okresie przedświątecznym: bożonarodzeniowym i wielkanocnym członkowie Szkolnego Koła Caritas biorą udział w zbiórce żywności dla ubogich rodzin. To przedsięwzięcie jest efektem współpracy z parafialnym Caritas.

Opiekun młodzieży: Urszula Poświatowska-Derda