Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowej oferty - warunkiem jest przesłanie do 9 czerwca 2023 r. krótkiego pomysłu na film. Partnerem Warsztatów jest Miasto Suwałki oraz Suwalski Ośrodek Kultury, organizator Festiwalu Filmowego “Wajda na Nowo”. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
Turniej Predator Games to największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Udział w nim wezmą 1024 szkoły, które jako pierwsze dokonały rejestracji swoich zespołów. Nasza szkoła wyłoniła 16 osobową drużynę, która powalczy w Turnieju!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie z naszej szkoły tworzący projekty: Civitas; Na zdrowie w GŁOWIE; Podaj rękę i mierz wysoko; Zakręceni-wykształceni ukończyli swoje projekty w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii i otrzymali tytuły Finalistów oraz Międzynarodowy Certyfikat z Zarządzania Projektami wydany przez PMI ATP ceniony przez pracodawców na całym świecie! Serdeczne gratulacje!
W dniach 29-31 maja 2023 r. uczniowie klas 1B1, 2B i 5 uczniów z klasy 3d udali się w nieznane, albowiem zazwyczaj, jeśli już na wyprawę ciekawą, kierujemy się na zachód. My zdecydowaliśmy się eksplorować wschód, czyli Łotwę i Litwę. Opiekunowie młodzieży: Jolanta Rogucka, Dorota Barszczewska, Agnieszka Danilewicz
W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Sejnach - podczas zbiorowej wystawy suwalskich fotografików, którą odbędzie się latem 2023 roku..
21 marca 2023 r. w Państwowej Szkole Muzycznej odbył się Festiwal Talentów Młodzieży III LO. Można było obejrzeć 18 wspaniałych występów, nie tylko wokalnych, ale również tanecznych, malarskich, teatralnych, muzycznych, akrobatycznych oraz krawieckich.Jury, złożone z nauczycieli i uczniów, przyznało nagrodę Aurelii Jurczyk z klasy 1e, natomiast publiczność zachwycił zespół "Society's error". Serdeczne gratulacje!
W tym roku jednym z działań w ramach Święta Trzeciego był Rajd Rowerowy śladami Alfreda Lityńskiego - naszego patrona. Dwie trasy: 30 km i 50 km, oraz oczywiście Muzeum Wigier w Starym Folwarku! 80 uczestników z Naszej Szkoły!
Finał XXI Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '23".
Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Miło jest nam poinformować, że Ewa Bartoszewicz uczennica klasy IVC zajęła III miejsce w VI edycjj konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes". Nagroda za napisanie i przedstawienie swojego biznesplanu to 3tys. zł. Serdecznie gratulujemy!
W ramach projektu #eTwinning Think before you click Uczniowie z 2c wraz ze swoimi rówieśnikami z innych szkoł z Polski i Włoch analizują przyczyny i skutki fałszywych informacji, przygotowują materiały edukacyjne ( krzyzówki, definicje, gry) dotyczace fake news, fact-checking i cyberbezpieczeństwa. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
Zachęcamy do udziału w organizowanym przez Związek Cyfrowa Polska IT Fitness Test 2023 badaniu umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli. Cyfrowy sprawdzian pozwala sprawdzić poziom kompetencji w obszarach takich jak: sprawne korzystanie z Internetu, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia do współpracy i media społecznościowe, narzędzia biurowe,zdolności rozwiązywania złożonych problemów.

 

     EN    

       Wraz ze zwiększającym się wszechstronnie zastosowaniem technologii Linuksa w biznesie, zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych w tej dziedzinie pracowników. W odpowiedzi na potrzebę solidnych umiejętności w zakresie Linuksa, Cisco Networking Academy udostępniło moduł szkoleniowy, stworzony przez Network Development Group (NDG), który pozwala studentom na całym świecie zdobyć podstawową wiedzę z Linuksa. Dostosowany do zakresu wiedzy wymaganego do uzyskania Certyfikatu Linux Professional Institute(LPI) Linux Essentials, kurs NDG Linux Essentials obejmuje podstawową znajomość systemu operacyjnego Linuks ze szczególnym naciskiem na wiersz poleceń. W naszej akademii  istnieje możliwość uzyskania certyfikatu NDG Linux Essentials. Certyfikat ten porównywalny jest do Linux Essentials Professional Development Certificate. Kurs zawiera materiały dydaktyczne, laboratoria oraz egzaminy. Umiejętności zdobyte w trakcie kursu mają szerokie zastosowanie podczas obsługi sieci, oprogramowania i administrowania systemem Linux.

     Szkolenie NDG Linux Essential jest wprowadzeniem do systemu Linux. Obejmuje ramowy program kształcenia, ćwiczenia laboratoryjne i ocenę postępów w środowisku Linux, stawiającym na praktyczne umiejętności. Szkolenie wdraża podejście do nauczania oparte na jednoczesnym praktycznym wykorzystywaniu nabywanej wiedzy teoretycznej. Każdy uczeń ma bezpośredni kontakt z maszyną wirtualną z systemem Linux, która pozwala na naukę i odkrywanie możliwości wiersza poleceń w systemie Linux. Umiejętności nabywane w trakcie szkolenia można zastosować w różnorodnych ścieżkach kariery związanych z sieciami komputerowymi, tworzeniem oprogramowania (software development) i administracją systemem Linux. Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu ukończenia szkolenia.
Program kursu przygotowuje do uzyskania certyfikatu LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.


Cele kursu

Znajomość systemu Linux jest istotną umiejętnością w wielu różnych ścieżkach kariery w biznesie i technologii informacyjnej. Liczne nowe i rozwijające się perspektywy zawodowe w pracach związanych z big data, chmurą obliczeniową, bezpieczeństwem cybernetycznym, sieciami komputerowymi, programowaniem i tworzeniem oprogramowania wymagają znajomości wiersza poleceń systemu Linux.

Warunki otrzymania certyfikatu Cisco IT Essentials:  NDG Linux

- zdanie egzaminu końcowego Final 
- egzamin obejmuje materiał z rozdziałów 1-9 oraz 10-16
- wymagany próg punktowy - 80% 
- obowiązkowa ankieta (Feedback) - nieoceniana 

Po zaliczeniu egzaminów uczniowie uzyskują certyfikat ukończenia kursu, który pozwala zdawać egzamin LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.

 

Program szkolenia skupia się na następujących celach:

- poznanie systemu Linux jako systemu operacyjnego,
- wyjaśnienie najważniejszych zagadnień przy wyborze systemu operacyjnego,
- zapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi otwartego oprogramowania,
- uzyskanie podstawowej wiedzy na temat pracy z systemem Linux,
- nauka podstawowych umiejętności używania wiersza poleceń w systemie Linux,
- nauka używania wiersza poleceń pomocy i nawigowania systemem pomocy w systemie Linux,
- podstawy pracy z plikami i katalogami w systemie Linux,
- wyszukiwanie i uzyskiwanie danych z plików w systemie Linux,
- ogólne zapoznanie się z pojęciem skryptów,
- zapoznanie się z częściami składowymi pulpitu i serwerów komputera,
- wiedza o tym, gdzie w systemie Linux przechowywane są dane,
- ustalanie ważnych ustawień sieci dla komputera z systemem Linux w przestrzeni lokalnej,
- identyfikowanie różnych typów użytkowników w systemie Linux,
- tworzenie kont użytkowników i grup w systemie Linux,
- zarządzanie prawami własności i dostępu plików w systemie Linux,
- zrozumienie zastosowania specjalnych plików i katalogów w systemie Linux.

Moduły kursu

Szkolenie składa się z 16 modułów i obejmuje wiedzę na temat systemu operacyjnego Linux oraz wiersza poleceń. Celem szkolenia jest stworzenie punktu wyjścia dla dalszej nauki systemu operacyjnego Linux. Osoby, które ukończą szkolenie zrozumieją system Linux jako system operacyjny, poznają główne założenia oprogramowania otwartego (open source), dowiedzą się w jaki sposób używany jest system Linux i poznają podstawy używania wiersza poleceń w systemie Linux.

 

Moduł Cele Egzaminacyjne
 Wstęp do systemu Linux  Rozwój systemu Linux i popularne systemy operacyjne
 Wybór systemu operacyjnego
 Zastosowanie i licencje oprogramowania otwartego (open source)  Główne zastosowania oprogramowania open source
 Zrozumienie oprogramowania open source i licencji open source
 Używanie systemu Linux  Umiejętności w zakresie ICT i praca z systemem Linux
 Umiejętności w zakresie wiersza poleceń  Podstawy wierszy poleceń
 Korzystanie z pomocy  Używanie wiersza poleceń w celu skorzystania z pomocy
 Praca z plikami i folderami

 Używanie katalogów i list plików, tworzenie, przenoszenie i kasowanie plików

 Archiwizowanie i kompresja plików  Archiwizowanie plików za pomocą wiersza polecenia
 Potoki, strumienie i REGEX  Wyszukiwanie i pozyskiwanie danych z plików
 Podstawy skryptowania  Przekształcanie poleceń w skrypty
 Zrozumienie sprzętu komputerowego  Zrozumienie sprzętu komputerowego
 Zarządzanie pakietami i procesami  Gdzie przechowywane są dane
 Konfiguracja sieci  Twój komputer w sieci
 Bezpieczeństwo systemu i użytkownika  Podstawy bezpieczeństwa I identyfikacja typów użytkowników
 Tworzenie nowego konta użytkownika  Tworzenie kont użytkowników i grup
 Prawa własności i dostępu  Zarządzanie prawami własności i dostępu plików
 Specjalne prawa dostępu, linki i lokalizacja plików  Specjalne foldery i pliki

Instruktor: Joanna Domuracka

Materiały szkoleniowe